700 hektar kül oldu

İzmir'in Seferihisar ile Doğanbey Körfezi arasındaki otluk alanda başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Bölgede bulunan evler boşaltıldı.
Yayınlanma tarihi: 10 Ağustos 2009 Pazartesi, 13:56

İzmir'in Seferihisar ilçesiyle Doğanbey Körfezi arasında otluk alanda çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Yangın nedeniyle 3 tatil sitesi ve 1 köy boşaltılırken, yangının ilk tespitlere göre 500 hektarlık alanda etkili olduğu belirtildi.

Yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 6 yer ekibi, 30 arazöz, 11 dozer, 9 uçak ve 4 helikopter müdahale ederken, Doğanbey Eski Köyü tarafına ilerleyen yangın nedeniyle Seferihisar Belediyesi, anonslarla yurttaşları, evleri boşaltmaları konusunda uyardı.

Yangın kontrol altında

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Seferihisar ile Doğanbey Körfezi arasında çıkan yangının tamamen kontrol altına alındığını bildirdi.

Kahveci, dün saat 15.00 sıralarında Seferihisar Doğanbey mevkisinde çıkan orman yangınının, şiddetli rüzgarın da etkisiyle gece boyunca devam ettiğini kaydetti. Bazı yerleşim yerlerinin yangından etkilendiğini ve bunların etrafında güvenlik önlemlerinin artırıldığını dile getiren Kahveci, şunları söyledi:

''Yangın tamamen kontrol altına alındı. 500-700 hektar arasında alan zarar gördü. Ancak zarar gören alanların içinde orman da var, tarım alanı da var, makilik de var. Şiddetli rüzgar nedeniyle gece boyunca yangın devam etti, şu anda tamamen kontrol altına alındı.

Hava araçlarımızın büyük bölümünü söndürme işlemleri için bölgeye sevk ettik. Yangın tarım arazisinden çıkmış, bu da insan faktörlü olabileceğini gösteriyor. Gerekli soruşturmaları sürdürüyoruz.''

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.