Akman istifaya çağrıldı

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, Frankfurt'ta devam eden Deniz Feneri e.V davasında hakkında 'kuryelik' suçlamaları bulunan RTÜK Başkanı Zahid Akman'ı istifaya davet etti. Abakay, "RTÜK zan altında olan, şaibeli bir başkanla temsil edilemez" dedi.

05 Eylül 2008 Cuma, 11:43

ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay Deniz Feneri davasıan ilişkin olarak, Frankfurt’ta görülmekte olan Deniz Feneri e.V davasında sanık ifadelerinde, RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın suça ortak edildiğini ve zan altında tutulduğunu ifade etti.

RTÜK gibi bir kurumun, zan altında olan, şaibeli bir başkan tarafından temsil edilemeyeceğini vurgulayan Abakay, Akman’ın istifa etmesi ve suçsuzluğunun kanıtlanmasının ardından görevine dönmesi gerektiğini belirtti. Abakay, şunları kaydetti: “Akman kendisini savunurken, RTÜK Başkanı seçildikten sonra ticari faaliyette bulunmadığını söylüyor. Ancak, sanık ifadelerinde ve basında yer alan haberlerde Akman’ın Almanya’da bulunan şirketteki görevini RTÜK Başkanı olduktan 4 ay sonra devrettiği ifade ediliyor. Kaldı ki, Akman, suçlanan sözkonusu şirketteki görevini RTÜK Başkanı olduktan hemen sonra devretmesi, varsa işlenen suçu ortadan kaldırmaz. RTÜK Başkanı olmadan önceki faaliyetleri suç iddiası kapsamı dışında olamaz, işlenen suçu ortadan kaldırmaz.”