Gül, tarihi ziyaretini tamamladı

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın daveti üzerine Ermenistan-Türkiye maçını izlemek için Erivan'a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkiye'ye döndü. Ziyaretten akıllarda kalan ise; Türkiye'nin Ermenistan karşısındaki 2-0'lık galibiyeti ile iki liderin verdiği dostluk ve barış mesajları oldu.

07 Eylül 2008 Pazar, 07:17

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Erivan havaalanında Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan ile diğer yetkililer karşıladı. Karşılamada, Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Ertan Tezgör de yer aldı. Cumhurbaşkanı Gül’ün uçağı TSİ 14.45’te havaalanına indi.

Cumhurbaşkanı Gül, Erivan’a indikten sonra ilk olarak Milli Takım kafilesinin kaldığı otele geçti. Kafileyi ziyaret eden ve Ermenistan karşısında başarılar dileyen Gül’ün ziyareti, yaklaşık 40 dakika sürdü.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Gül’ün konvoyunun geçtiği güzergahta toplanan bazı Ermenistan vatandaşları, çeşitli pankartlar açarak protestolarda bulundu. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı güzergahta, herhangi bir taşkınlık gözlenmedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekileri taşıyan konvoyun Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na geldiği sırada, Saray önünde toplanan bir grup Ermenistan vatandaşı çeşitli pankartlar açarak protesto gösterisi yaptı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı  Serj Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Gül’ü, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın girişinde karşıladı ve her iki Cumhurbaşkanı burada tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaklaşık 1 saat süren görüşmeye, Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katıldı. Görüşmenin ardından her iki Cumhurbaşkanı gazetecilere açıklama yaptı.

Gül: "Fırsatı güzel değerlendirdik"

Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan'da bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Milli maç fırsatını güzel bir şekilde değerlendirdik” dedi.

Görüşmede, Kafkasya’nın genel durumunu ele aldıklarını anlatan Gül, bölgenin huzur, istikrar ve barışa kavuşması için görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, görüşmede ayrıca, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunların giderilmesinde iklim oluşturulması için irade ortaya koyduklarını belirterek, “Ümit ederim ki bu ziyaret, iki ülke arasındaki problemlerin çözümünde yeni bir başlangıç olur” diye konuştu.

Gül, Sarkisyan’ın, Türkiye’nin gündeme getirdiği Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu’na destek verdiğini de açıklayarak, bu desteğe teşekkür etti.

Sarkisyan: "Sorunları çözeceğiz"

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan da davetini kabul ettiği için Cumhurbaşkanı Gül’e teşekkür etti.

Gül’ün, kendisini İstanbul’daki Türkiye-Ermenistan maçına davet ettiğini bildiren Sarkisyan, “Ben bunu iyi bir başlangıç olarak değerlendiriyorum” dedi.

Sarkisyan, iki ülke arasındaki sorunların çözümü konusunda ortak irade gösterdiklerini belirterek, “Bu sorunları biz çözeceğiz ve gelecek nesillere bırakmayacağız. Sayın Cumhurbaşkanı Gül’de istikrar ve iş birliği arzusu görmekten memnunum” diye konuştu.

Görüşmenin ardından Gül ve Sarkisyan'ın beraberindeki heyetler akşam yemeği yedi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki yemek basına kapalı gerçekleşti.

Akşam yemeğinin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Türkiye-Ermenistan milli maçının oynanacağı Hrazdan Stadyumu’na geçti. İki lider, milli karşılaşmayı protokol tribününde kurşun geçirmez camın arkasından birlikte izledi.

Cumhurbaşkanı Gül,  milli maçın ardından Sarkisyan’ın verdiği kokteyle katıldı ve Ankara’ya döndü.

Gül: "Konuşarak çözülmeyecek sorun yok"

Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan dönüşü düzenlediği basın toplantısında giderken olduğu gibi yine dostluk mesajları verdi. Gül, konuşularak halledilemeyecek sorun olmadığını, bölge ülkeleri arasında mevcut olan derin güven eksikliğinin diyalog yoluyla hafifletilebilecek bir husus olduğunu söyledi.

Ziyaret sırasında Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile ikili ilişkiler, başta Gürcistan'daki gelişmeler olmak üzere bölgesel konular üzerine yapıcı ve samimi bir görüşme yaptıklarını ifade eden Gül, bölgedeki endişe verici gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Ermenistan'ın, Türkiye'nin Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu önerisine kuvvetle destek verdiğini açıklamasının kendilerini memnun ettiğini dile getiren Gül, ''Kafkasya'da barış ve istikrarın sağlanması için bölge ülkelerinin işbirliği içinde çalışmaları gerektiği, ülkeler arasındaki güven ortamının tesis edilmesinin öncelik arz ettiği konusunda da görüşlerimiz farklı değildir'' diye konuştu.

Görüşmede bölgesel gelişmelerin yanısıra, Türkiye-Ermenistan ilişkileri ile Yukarı Karabağ sorununun, bu bağlamda Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin de gündeme geldiğini belirten Gül, bu konuda Türkiye'nin görüşlerini de aktardığını kaydetti.

Gül: "Kısaca özetlemek gerekirse, ziyaretimin verimli geçtiğini, ileriye dönük olarak umut vadettiğini ve Türkiye'nin bölgedeki önem ve ağırlığını bir kez daha ortaya koyduğunu düşünüyorum''dedi. Gül, bir gazetecinin, Ermenistan'ın ''1915 olaylarına ilişkin iddiaları'' konusundaki sorusuna yanıtlarken, ''Görüşmelerde sözde soykırımı ne ağızlarına aldılar ne de ima ettiler'' diye konuştu. Cumhurbaşkanı Gül, bir başka soru üzerine de, Ermenistan kara sınırının görüşmelerde gündeme gelmediğini belirterek, ''Bu iklim devam ederse her şey yoluna girer, normalleşir ama şu anda böyle bir şey yok'' dedi.

Gül, gelecek yıl Türkiye'de yapılacak olan Türkiye-Ermenistan milli maçına Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ı davet ettiğini de sözlerine ekledi.