ASELSAN, dünyada ilk 100'de

Türk Savunma Sanayiinin öncü kuruluşu ASELSAN, dünyanın en prestijli savunma sanayii listesi olarak kabul edilen 'Defense News Top 100'' de 86. sıraya yükseldi. Lİstede birinciliği ise, Amerikan Lockheed Martin firması aldı.

07 Eylül 2008 Pazar, 09:06

Bu yılki listede 86. sıraya yükselen ASELSAN, Japon Fujitsu şirketi ile savunma sanayiinde faaliyet gösteren sekiz ABD firmasını da geride bıraktı. Bu yılki listede birinciliği, Amerikan Lockheed Martin firması alırken, onu yine Amerikan Boeing firması izledi.

 ASELSAN Genel Müdürü Cengiz Ergeneman, ASELSAN'ın yakın gelecekte dünya çapındaki ilk 50 savunma sanayii firmasından biri olmasını  hedeflediklerini belirterek, ''Türk ordusu en önemli referansımız'' dedi.

Genel Müdür Ergeneman, 2007'de 480 milyon dolar satış gerçekleştiren ASELSAN'ın İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl açıklanan ''İlk 500 Özel Sektör Firması'' içinde net aktiflerde 14., dönem karında 24. ve üretimden satışlarda 67. olduğunu hatırlattı.

Genel Müdür Ergeneman, ''ASELSAN, 2007 yılında gerçekleştirdiği 20 milyon dolar ihracat ile Türkiye İhracatçılar Meclisinin 'En Büyük 1000 İhracatçı Firma' sıralamasında 615. sırada yer aldı. 2008 yılında ASELSAN'ın beklenen ihracat rakamının yaklaşık 62 milyon dolar olduğu göz önüne alındığında, gelecek yıl sıralamada ilk 200 içinde yer almayı bekliyoruz'' diye konuştu.

Hedef: 1 milyon ciro

Genel Müdür Ergeneman, bu yıl, 550-600 milyon dolarlık bir ciro beklediklerini belirterek, bundan sonra, her yıl, cirolarını en az yüzde 10-15 düzeyinde artırmayı hedeflediklerini vurguladı. İhracat hacmini de artırmayı amaçladıklarını belirten Ergeneman, yıllık ortalama 100-200 milyon dolarlık bir dış satış yapmayı planladıklarını, bu çerçevede de Güney Amerika ve Kuzey Afrika gibi yeni pazarlara açılmayı hedeflediklerini kaydetti.
Cengiz Ergeneman, ASELSAN'ın asıl hedefinin ise yıllık 1 milyar dolarlık ciroya ulaşmak olduğunu ve bunu da yüksek teknolojiye yatırım yaparak ve ihracatı artırarak gerçekleştireceklerini belirtti.

ASELSAN'ı daha da büyütmek hedefinde olduklarının altını çizen Ergeneman, yurt dışında uygun buldukları şirketlerle ortaklıklara giderek cirolarını artıracaklarını kaydetti.

Kurum, 160 yerli firmaya yan sanayii olarak iş yaptırıyor. ASELSAN'da halen bin 550'si mühendis, 3 bin 200 personel çalışıyor. Her yıl cirosunun yüzde 7'sini Ar-Ge faaliyetlerine tahsis eden ASELSAN'ın Ar-Ge harcamaları, Türkiye'deki tüm savunma sanayii firmalarının araştırmaya ayırdığı payı ikiye katlıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teknoloji gereksinimini karşılayan en önemli milli kaynak olan ASELSAN, Hollanda, ABD, Endonezya, Pakistan ve Uruguay'ın da aralarında bulunduğu 33 ülkeye, direkt satışın yanı sıra ürünlerinin teknoloji transferi ile ortak üretim çalışmalarını da içerecek şekilde ihracat gerçekleştiriyor.