Gökçek: İzmirli zehirlendi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasındaki gerginlik devam ediyor. Gökçek son yaptığı açıklamada, Ankara'nın suyunda en ufak bir kirliliğin olmadığını yineleyerek "3 mikrogram arsenikle Gökçek, Ankara'yı zehirliyor' diyorlardı. 50 mikrogram arsenikle İzmirliye bir şey olmuyor. Turp gibi maşallah" dedi.

07 Eylül 2008 Pazar, 11:59

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara suyuna ilişkin iddialarına yanıt verdi. Gökçek, Ankara’nın suyunda en ufak bir kirliliğin dahi söz konusu olmadığını söyleyerek “İzmir’den gelip numune almışlar ve kirli çıkmış. Bunlar palavra. Verilen rakamlara baktığınızda insanın kahkahalarla gülesi geliyor” dedi. Gökçek, düzenlediği basın toplantısında, Ankara’nın suyu ile ilgili sonuçları Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Çevre Bakanlığı Laboratuarı, TÜBİTAK ve ASKİ laboratuarından aldıklarını söyleyerek “Sonuçlar aşağı yukarı aynı. Buna göre, Ankara’nın suyunda en ufak bir kirlilik söz konusu değil. Su pırıl pırıl. Rahatlıkla içebilirisiniz. Ankara’nın suyu tertemiz” dedi. Gökçek, İzmir'in suyuyla ilgili İZSU’dan alınan sonuçların ise "gerçek dışı" olduğunu savundu. Gökçek, şunları söyledi:

"İzmir’den gelip numune almışlar ve kirli çıkmış. Bunlar palavra. Verilen rakamlara baktığınızda insanın kahkahalarla gülesi geliyor. Örneğin Batıkent’ten numune almışlar ve sodyum miktarını 410 bulmuşlar. Oysa bize 3 barajdan su gelir. Çamlıdere, Kurtboğazı ve Kızılırmak. Çamlıdere’de bu değer 9.8, Kurtboğazı’nda 8.2, Kızılırmak’ta ise 191. Sınır değer ise 200. En yükseğini alsan bile 191 çıkıyor. Bu kadar atmak olmaz. Kendisine tıp kurumu diye sıfat uyduran dernek, tüm televizyonlara çıkarıldı ve 'Ankara’da 3 mikrogram/litre arsenik vardır ve Gökçek Ankara’yı zehirliyor' denildi. Çok enteresan İzmir’de arsenik 59 çıktı. 3 mikrogram/litreyle Ankara zehirlenirken, 50 mikrogram/ litreyle İzmirliye bir şey olmuyor. Turp gibi maşallah. Bu CHP zihniyeti."    

Gökçek, şu anda İzmir'in Türkiye’de kanser oranının en yüksek olduğu il olduğunu savunarak, "20-35 arasında değişen oranlarda arsenikli suyu İzmirliye içiyorlar" dedi.