UAEK yönetim kurulu toplantısı başladı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu yönetim kurulu olağan toplantısında İran, Suriye ve Kuzey Kore'nin nükleer programlarındaki son durum ele alınıyor.
Yayınlanma tarihi: 7 Eylül 2009 Pazartesi, 09:35

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yönetim kurulu olağan toplantısı kurumun Viyana'daki merkezinde başladı. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 35 ülkenin katıldığı toplantının gündeminde İran, Suriye ve Kuzey Kore'nin nükleer programlarında son durum ilk sırada yer alıyor.

İran'ın nükleer programına ilişkin gelişmelerin ele alınacağı toplantıdan önce açıklama yapan Fransa ve İsrail heyet başkanları, UAEK Başkanı Muhammed El Baradei'yi, "İran'ın nükleer programına ilişkin önemli bazı bilgi ve belgeleri saklamak" ile suçladılar.

El Baradei'nin İran'ın nükleer programına ilişkin yayımladığı son raporunda önemli bazı bilgileri yönetim kurulundan sakladığını iddia eden Fransa ve İsrail, "İran'a ilişkin tüm bilgi ve belgelerin yönetim kuruluna sunulmasını" istediler. UAEK başkanı, bu yılın Kasım ayı sonunda görevini yeni seçilen Japonya heyeti başkanı Yukiya Amano'ya devredecek.

Bu arada, toplantının başlamasından önce İran heyeti başkanı Ali Asker Sultani, Türkiye heyeti başkanı guvernör Hakan Fidan ile bir süre sohbet etti. UAEK yönetim kurulu olağan toplantısının 11 Eylül'e kadar devam etmesi öngörülüyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.