Tünel yapımında Roma eseri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından D-100 kara yolunda yapımı süren tünel inşaatında Medusa figürlü 3. yüzyıl Roma dönemine ait lahit kapağı bulundu. Bulunan tarihi eser sergilenmek üzere İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ne götürüldü.

07 Eylül 2008 Pazar, 12:18

İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürü İlksen Özbay, yaptığı açıklamada; Kozluk Mahallesi'ndeki tünel inşaatında bulunan Medusa figürlü 3. yüzyıl Roma dönemine ait lahit kapağını incelediklerini, lahitin aristokrat bir aile mensubuna ait olabileceğini tahmin ettiklerini bildirdi.

Lahit kapağını ilk çıktığında biraz temizlediklerini, ancak mekanik bir temizliğe gerek duyulduğunu belirten Özbay; ''Kapağı bulmamıza rağmen, mezarı bulamadık. Kapağın, eski dönemlerde başka bir yerden getirilip buraya bırakıldığını tahmin ediyoruz. Kapak kısmen tahrip olmuş, üzerinde kırıklar var. D-100 kara yolundaki yol yapım çalışmaları kontrolümüzde devam ediyor. Taşınır kültür varlığı olan bu eseri mekanik temizliğin ardından müzemizde sergileyeceğiz.'' şeklinde konuştu.