Fizyoterapistlerin önerdiği egzersizleri yapın

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Dalkılıç, fizyoterapistler tarafından önerilen egzersiz eğitiminin, kan dolaşımını düzenlediğini, inme ve diyabet hastalığı gelişme riskini düşürdüğünü bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 7 Eylül 2009 Pazartesi, 14:19

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Dalkılıç, yaptığı yazılı açıklamada, her yıl tüm dünyada 8 Eylül'ün ''Dünya Fizyoterapistler Günü'' olarak kutlandığını belirtti.Tüm dünyada yaklaşık 180 milyon kişinin diyabet ve kalp hastası olduğunu, halk arasında felç olarak bilinen ''inme''nin ölüm nedenleri arasında yüzde 29'la ilk sıralarda yer aldığını belirten Dalkılıç, sorunların büyük bölümünün, egzersizle çözülebildiğini ya da önlenebildiğini bildirdi.

Dalkılıç, şunları kaydetti:

''Fiziksel aktivitenin obezite ile savaşta son derece önemli bir yeri vardır. Obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar için ciddi bir risk faktörüdür. Çocuklar ile 18 yaşın altındaki gençlerin sağlıklı kalabilmek için her gün en az 60 dakika süren egzersiz/oyun aktivitesine ihtiyacı vardır. Yetişkinlerin ise haftanın 5 günü en az 30 dakika ya da haftanın 3 günü 20 dakika sürecek egzersiz ihtiyacı bulunmaktadır. Yetişkinlerin buna ek olarak haftanın en az iki günü kas kuvvetlenmesine yönelik egzersizleri yapması gerekmektedir.

Araştırmalar, fizyoterapistler tarafından önerilen egzersiz eğitiminin kan dolaşımını düzenlediğini, inme ve diyabet hastalığı gelişme riskini düşürdüğünü göstermektedir. Doğru planlanmış egzersiz, koroner arter hastalığı olan kişilerde de olumlu sonuçlar doğurmaktadır.''

Murat Dalkılıç, bu arada hizmet eden kişinin fizyoterapist olup olmadığının da mutlaka sorgulanması gerektiğine dikkati çekerek, ''Tıpkı sahte doktorlar gibi ülkemizdeki yasal boşlukları suiistimale yeltenen kötü niyetli kişilerin bir bölümü, halkımızı fizyoterapist oldukları yönünde yanlış bilgilendirmektedir'' uyarısında bulundu.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.