Kuşhan'ın zayıflama kampında ölüm

Doktor Muzaffer Kuşhan'ın Polenezköy'deki lüks zayıflama kliniği 19 yaşındaki Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencisi Dila Kurt'un ölümüyle sarsıldı. Olayın ardından tüm gözler, daha önce de bir Amerikalı işadamının ölümüyle gündeme gelen Kuşhan'ın ünlü kliniğine çevrildi. Dila bugün düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

08 Eylül 2008 Pazartesi, 10:45

Türkiye’nin tanınmış işadamlarından Ali Dürüst’ün yeğeni Dila Kurt 1,5 ayda 15 kilo birden verince kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Bu olay üzerine tüm gözler daha önce de bir Amerikalı işadamının ölümüyle gündeme gelen Muzaffer Kuşhan’ın ünlü kliniğine çevrildi.

Vatan Gazetesi'nden Gülşen Yüksel'in haberine göre, Polenezköy’de bulunan Dr. Kushan’s Clinic International'de spor ve günlük diyetle takip edilen hastalardan biri de GS eski Asbaşkanı Ali Dürüst’ün 19 yaşındaki yeğeni Dila Kurt’tu. Fazla kilolarından şikayetçi olan Dila çeşitli sağlık kontrollerden geçirildikten sonra beslenme programına alındı.

Aynı anda uzun yürüyüşler ve egzersizlere başlatıldı. Sıkı bir programa tabi tutulan genç kız burada verilen gıdaları tüketti. Belirlenen program çerçevesinde kendisine verilen sabah, öğle, akşam öğünlerini yedi, sıkı bir egzersiz programına alındı. Pazar günü Dila’yı annesi, babası ve kardeşleri ziyarete gelmişti. Dila aniden oturduğu yerden yere düştü. Bir anda mosmor olan genç kıza ilk müdahale ailesinden geldi.

Kızlarının kalp krizi geçirdiğini anlayan aile “Doktor” diye bağırdı, fakat artık çok geçti. Dila üç dakika içinde geçirdiği kalp krizi sonucu orada ölmüştü.

'Dila’yı katil gen öldürdü'


Dila Kurt’un ailesi “olay yerinde doktor ve ambulans olsaydı Dila kurtulurdu" derken gözler ünlü diyetisyen Muzaffer Kuşhan’a çevrildi. Kuşhan, “Dila sapasağlam bir kızdı. Her türlü kontrolü yapıldı. Havuz kenarında annesi babası ve bütün akrabalarıyla otururken fenalaştı. Benim evim oraya 30 metre camdan gördüm hemen doktor odasına aldık. Kalp masajı, suni teneffüs, oksijen ve elektro şok yapıldı. Maalesef kalp çalışmadı. İnsanı 9 yaşında ve 15 yaşında da yakalayan katil bir gen vardır. Dila’yı öldüren de bu katil gendir. Çünkü kız ne hareket halinde ne de başka bir şekildeydi annesi ve babasıyla otururken oldu. 45 günde 15 kilo verdi. Yedikleri ve içtikleriyle alakası yok. Öyle olsaydı onunla aynı yemeği yiyen 60 kişi de ölürdü. Ortalıkta onun kalbinin durmasını gerektiren hiçbir şey yok. Bu adli tıpta otopsiyle belli olacak. Bizim oraya geldiğinde 98 kilo 600 gramdı. Şu anda 85 kilo.” dedi.

Dürüst: Sapasağlam girdi


Şokta olan Ali Dürüst ise şöyle konuştu: “Dila, Kuşhan’ın kampına Temmuz’un sonunda girdi. Orada bütün kontrollerin yapıldığını söyleyip kampa aldılar. Dün ailesi ziyarete gitmişti. Kardeşine ders çalıştırırken kalp krizi geçirmiş. Onların yanında vefat etmiş. Kalple ilgili hiçbir sıkıntısı yoktu. Zaten oraya kontrol edip alıyorlar. Dila’yı da kontrolden geçirip aldılar. Dila oraya sapasağlam girdi. 90 kiloydu. Kısa sürede 15 kilo verdi. Bu hafta son haftasıydı. Okullar açılacağı için kampı bırakacaktı. Herhalde aşırı bir kontrolsüz yüklenmeden dolayı kalp krizi geçirdi.”

Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencisi Dila Kurt (19) için Kadıköy Merdivenköy Camisi'nde ikindi vakti bir tören düzenlendi. Kurt'un naaşı, bir süre eller üzerinde taşınarak, Merdivenköy Mezarlığı'na götürüldü. Törende, genç kızın annesi Şule, babası Levent, kardeşleri Mehmet ve Şima ile kuzenleri, arkadaşları ve yakınları gözyaşlarını tutamadı.
Cenazeye Dr. Muzaffer Kuşhan da bir çelenk gönderdi. Ancak çelenk, cenaze törenine katılanlar tarafından cami avlusuna alınmadı. Dışarı çıkarılan çelenk, bazı kişiler tarafından çiçekçinin elinden alınarak parçalandı.

Olaya ilişkin, Çamlıca'daki evlerinde Dila Kurt'un ailesiyle görüşmek isteyen basın mensuplarına bir açıklamada bulunan genç kızın dayısı Necati Akkaya, ''Olay günü aniden sandalyeye otururken düşmüş. Müdahalede gecikme olmuş. Doktor yokmuş. Daha sonra Dila'yı bir odaya almışlar, Muzaffer Kuşhan orada müdahale etmiş, ama çok geç kalınmış. Dila'nın herhangi bir sağlık sorunu yoktu. Bu ailede genetik olarak kalp sorunu yok. İlk defa böyle bir olayla karşılaştılar. Dila Kurt çok iyi bir kızdı. Neşeli, ailesini üzmeyen bir çocuktu. Kilo sorununu kafasına fazla takmasaydı keşke...'' diye konuştu.


Kuşhan’ın kliniğinde bir gün nasıl geçiyor?

  08:00 Tartılıyorsun.

  08:30 Kahvaltı.

  09:15 Ormanda 7 kilometre yürüyüş

  11:15 Kont Kuşhan tek tek konuşup eskileri spora yolluyor, yenilere 15 gün sağlıklı yaşam bilgisi veriyor.

  12:00 Jimnastik salonunda hoca eşliğinde bir saat daha spor.

  13:30 Öğle yemeği.

 Serbest zaman:
Kurallara uymak şartıyla dilediğini yapabilirsin. Mümkünse yüz. Çok yüz. Hareket et.

 16:00 Meyve saati.

 18:00 Ormanda 7 kilometrelik ikinci yürüyüş.

 20:00 Akşam yemeği.

 21:00 Diyet drink. Kont’un özel kokteyli.

 24:00 Odalara gidiş