Uzan'a uzman kontrolünde ceza

Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı mahkemece bir rehber eşliğinde “öfke kontrol sistemi” programına katılma ile “öfke kontrolü” ve “kişisel gelişim” konularında 5 yayın okuma cezasına çarptırıldı.

08 Eylül 2008 Pazartesi, 10:57

Partisinin 2003 yılında Bursa’da düzenlediği mitingde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla Bursa 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nce 8 ay hapis, 693 milyon 569 bin lira para cezasına çarptırılan Cem Uzan, kararın Yargıtay’ca bozulmasının ardından Bursa 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılandı. Uzan’ın katılmadığı duruşmada, avukatları Mehmet Ferhat Ünalan ve Şaylan Çığgın hazır bulundu. Ünalan, önceki duruşmalarda Recep Tayyip Erdoğan’ın dinlenmesi için talimat yazıldığını, ancak kendisinin değil avukatının ifade verdiğini belirtti. Avukatın da mahkemeye AKP adına vekalet sunduğunu ifade eden Ünalan, “Tevkil yetkisi bulunmamaktadır. Bu işlemin geçersiz olduğunu, yeniden yapılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Ünalan, müvekkili Cem Uzan’ın beyanlarının ifade ve düşünceyi açıklama özgürlüğü kapsamında olduğunun düşünülmesi gerektiğini savunarak “İktidardakiler ağır eleştirilere tahammül etmek durumundadır. Bu hususların nazara alınarak müvekkilimizin beraatine karar verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Hakim Mustafa Öztürk, Uzan’ı ilk olarak 6 ay hapis, 15 YTL de para cezasına çarptırdı, daha sonra cezayı 8 ay hapis ve 688 YTL’ye yükseltti. Ancak sanığın yeniden suç işlemeyeceği kanaatine varan Öztürk, Uzan’ın “Denetimli Serbestlik Yasası” uyarınca 5 yıl denetime tabi tutulmasına, bu süre içinde 1 yıl süreyle rehber görevlendirilmesine, bu rehber tarafından en az 3 ay süreyle öfke kontrol programına devam etmesi ve öfke kontrolü ile kişisel gelişim konularında 5 yayın okutturulması cezasına çarptırdı. Söz konusu programın ücretli olması halinde parasının Cem Uzan tarafından karşılanması, denetim yükümlülüğüne uymadığı ya da denetim süresi içinde suç işlediği takdirde de davanın yeniden ele alınarak, hükmün açıklanması yönünde karar verildi. Hakim Öztürk, dava süresince Başbakan Erdoğan’ın avukatlarının 500 YTL’lik vekalet ücretinin de Cem Uzan’dan alınmasını kararlaştırdı.