Çöl tozları Güneydoğu'da

Güneydoğu bölgesi, Suriye üzerinden gelen çöl tozlarının etkisinde kaldı.Bölgede gece saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan toz fırtınası hayatı olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, yaşlıların, çocukların ve solunum yetmezliği olan kişilerin mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda tavsiyede bulundu.

09 Eylül 2008 Salı, 07:50

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Suriye üzerinden gelen çöl tozlarının etkisinde kaldı. Diyarbakır Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Suriye'deki muhtemel çöl fırtınasının etkisiyle bölgenin yoğun toz etkisinde kaldığını söyledi.

Toz bulutunun Güneydoğu'nun tamamı ile Doğu Anadolu'nun doğusunda gün boyunca etkili olmasının beklendiğini ifade eden yetkililer, 7 bin fitin altında yoğunlaşan toz bulutunun görüş mesafesini de düşürdüğünü belirttiler.

Tozdan en çok yaşlılar, çocuk ve solunum sorunu olan hastaların olumsuz etkileneceğini belirten Mardin Sağlık Müdürü Sait Avar, dışarıya çıkmak zorunda kalan bu grupların maske takmalarının yararlı olacağını söyledi.

Konuyu İl Hıfzıssıhha Kurulu'na götürmeyi düşündüklerini ifade eden Avar, ''Toz bulutu tabakası uzun sürecekse, ilköğretim öğrencilerinin okula giderken gerekli tedbir almalarının sağlanması ya da okulların tatil edilmesi konusunun kurulda görüşülmesi gerekir'' dedi.