Türk Eğitim- Sen'den tepki

İlköğretim 8. sınıf ders kitaplarında Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanış sürecinin anlatılması Türk Eğitim- Sen Tarafından tepkiyle karşılandı. Bu durumun eğitim camiasını şoke ettiğini belirten, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Bir teröristin adının ders kitaplarında geçmesi Türk milletinin onurunu zedelemiştir" dedi.

09 Eylül 2008 Salı, 08:17

Müfredat değişikliği ile düzenlenen İlköğretim 8. sınıf ders kitaplarında Öcalan'ın adının geçmesine Türk Eğitim-Sen tepki gösterdi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada ''Bir teröristin adının nasıl olursa olsun, ne şekilde anlatılırsa anlatılsın ders kitabında geçmesinin Türk Milleti'nin onurunu zedelediğini'' belirtti. Koncuk,  ''İlköğretim müfredatlarının yenilenmesi projesi kapsamında değiştirilen 8. sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabında bebek katili, terörist başı Öcalan'ın yakalanmasının anlatılması eğitim camiasını şoke etti.Kitapta, terörist başının adı, '1990'lı yılların en önemli olaylarından biri de Suriye'de saklanan bölücü başının 1999 Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesidir' şeklinde yer almıştır. Bu ifade bile terör örgütünün propagandasının yapılmasına vesile olacaktır.Milli Eğitim Bakanlığının böyle bir hataya nasıl düştüğünü anlayabilmek mümkün değildir. Bakanlığın ders kitabında, milletimize büyük acılar yaşatan bir teröristin yakalanışını ilköğretim çağındaki çocuklara anlatması büyük bir skandaldır.'' dedi.