Erzurumda arsenikli su iddiaları

İzmir ve Ankara'dan sonra arsenikli su iddialarına Erzurum'da katıldı. Bir internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Erzurum'daki yeraltı suyu çeşmelerinin sularının arsenikli olduğu iddia edildi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürü Vahit Kılınboz bu iddiaları makamından yaptığı bir basın toplantısında yalanladı.
Yayınlanma tarihi: 10 Eylül 2008 Çarşamba, 14:16

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürü Vahit Kılınboz, ''Erzurum'daki bazı yeraltı suyu çeşmelerinin sularının arsenikli olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor'' dedi.

Kılınboz, makamında düzenlediği basın toplantısında, bir internet sitesinde Erzurum kent merkezinde çok sayıda yeraltı suyu ile beslenen çeşme bulunduğunu belirterek, bu çeşmelerde gerekli testlerin sürekli yapıldığını söyledi.

Çeşmelerde zaman zaman kolibakteri grubu kirlenmeler meydana geldiğinin belirlendiğini, bu durumlarda çeşmelere ''içilmez'' uyarı yazısı astıklarını anlatan Kılınboz, şunları kaydetti:
''Bakteri nedeniyle içilmesinde sakıncalı bulunan bir çeşmemize içilmez yazısı astık. Ancak uyarımızın arsenikle ilgisi yok. Bu çeşmenin arsenik nedeniyle kullanılmadığını ileri süren internet sitesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Kimsenin insanların huzurunu bozmaya hakkı yok. Hele de sağlık konusunda vatandaşlarımızı kimse tedirgin edemez.''

Kılınboz ayrıca, ramazan ayında şehrin bazı semtlerinde su kesintilerinin meydana geldiğini belirterek, ''Vatandaşlarımızdan Ramazan Bayramı'na kadar süre istiyoruz. Şu an Çat Barajı'nın suyunun şehir şebekesine aktarımı için çalışmalarımız son aşamada'' diye konuştu.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.