"AKP iktidarının bedeli işsizlik ve yoksulluk"

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, 7 yıllık AKP iktidarının bedelinin işsizlik ve yoksulluk olduğunu belirtti ve Eylül 2008'den Ağustos 2009'a işsiz sayısına 1 milyon 40 bin kişinin daha eklendiğini vurguladı.

16 Kasım 2009 Pazartesi, 12:41

DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, TÜİK'in Ağustos 2009 işsizlik rakamlarına ilişkin açıklamada bulundu. AKP iktidarının bedelinin işsizlik ve yoksulluk olduğunu belirten Görgün, Eylül 2008'den Ağustos 2009'a işsiz sayısına 1 milyon 40 bin kişinin daha eklendiğini vurguladı. 2010 Bütçesinin görüşüldüğü bugünlerde, işsizlik ve yoksullukla mücadeleye ilişkin tedbirlerin vakit geçirilmeden alınması gerektiğini kaydeden Görgün, 2009 Ağustos ayı verilerine göre Türkiye genelinde resmi işsizliğin yüzde 13.4, gerçek işsizliğin ise yüzde 19.6 olduğunu bildirdi. Bu süre içinde, işsiz sayısına 950 bin kişi eklendiğini ifade eden Görgün, resmi işsiz sayısının 3 milyon 324 bine, gerçek işsiz sayısının ise 5 milyon 528 bine yükseldiğine dikkat çekti. Görgün, sanayi üretiminin gerilemesi ve tarım üretimindeki duraklama nedeniyle, yıl sonuna kadar işsizliğin artacağına muhtemelen 1 milyon 100 bini aşacağına işaret etti.


"Kriz döneminde gerçek işsiz sayısı 5 milyonun altına inmedi"

Krizin derinleştiği Kasım 2009'dan bugüne toplam gerçek işsiz sayısı 5 milyonun altına ve aynı dönemde yeni işsiz sayısı 860 binin altına inmediğine dikkat çeken Görgün şu noktalara dikkat çekti:
"Nisan 2009'da 1 milyon 390 bine yükselen yeni işsiz sayısı, Ağustos 2009'da 950 bin olmuştur. Mevsimlik etkilerden arındırılmış hesaplarımıza göre kriz dönemini oluşturan, Eylül 2008- Ağustos 2009 döneminde işsiz kalan sayısı 1 milyon 40 bin kişidir. Türkiye'de ortalama hane sayısının 4 kişi olduğu dikkate alınırsa, işsizliğin Türkiye nüfusunun 4 milyon 160 bin kişisini çok olumsuz biçimde etkilemiş demektir."


"İşsizlik açık bir yoksulluk"

İşsizliğin dayanılmaz boyutlarının, şehirlerin işgücü işsizlik rakamlarına bakılarak görelebileceğini vurgulayan Görgün, şehirlerde resmi işsizlik oranının yüzde 16.5'e, gerçek işsizlik oranının ise yüzde 25'e tırmandığını ifade etti. Görgün, şehirlerde işsiz sayısının 4 milyon 677 bin kişi olduğunu kaydederek, toplam işsiz sayısının ise yüzde 88'i kentlerde bulunduğunu aktardı. Görgün yaptığı açıklamada şu noktaya dikkat çekti:
"Kentlerde üretici faaliyete katılmaktan mahrum kılınan insanların, güne aç başlamamaları için acil sosyal yardım yapılması gerekmektedir. Türkiye'de sosyal yardım imkânlarının son derece sınırlı olduğu dikkate alınırsa, işsizliğin, açık bir yoksulluk olduğunu söylemek abartılı bir değerlendirme olmayacaktır. Ağustos 2009 itibariyle, işsizlik ödeneğinden yararlanan kişi sayısı 279 bin 258 kişi oldu. İşsizlik ödeneğinin, en fazla net asgari ücretin yüzde 80'i olması, işsizleri yoksulluğa terk etmenin en açık örneğini oluşturmaktadır. Bir başka örnek hane halklarına Bütçe üzerinden yapılan karşılıksız yardımlardır. Bu yardımlar bütçe rakamlarına göre 2009 yılında ciddi hiçbir artış göstermemiştir. Faiz ödemeleri, 2009 yılında da hane halkının yoksullaşmasından daha öncelikli bir mesele olarak görülmüştür.

Genç nüfusta işsizlik oranının geçen yıl Ağustos'ta yüzde 23 idi, şimdi ise yüzde 28'e yükselmiştir. Bu durum işsizliğin toplumun geleceğini tehdit etmekte olduğuna işaret etmektedir. Hiçbir sosyal devlet ve demokratik rejim kendi yurttaşlarını işsizliğe ve yoksulluğa terk edemez. AKP iktidarının krizin ilk aylarından itibaren sosyal tedbir almamasının bedelini toplum işsiz ve yoksul kalarak ödemektedir.

2010 bütçesinin hazırlandığı bu günlerde, bütçe kaynaklarının işsizliği, yoksulluğu, mağduriyeti ve eşitsizlikleri telafi edici biçimde, sosyal tedbirlere için ayrılması büyük önem taşımaktadır. 2010 bütçesi işsizliğe ve yoksulluğa karşı sosyal tedbir bütçesi olmalıdır."