"Ankara'da okullar tatil ediliyor" iddiası

Ankara Valisi Kemal Önal, ''Ankara'da okulların uzun süre tatil edileceği'' iddiasıyla ilgili, ''Şu an uzun süre tatili gerektirecek bir konu yok. Yarından sonra olmayacak anlamına gelmez, üzerinde duruyoruz'' dedi.
Yayınlanma tarihi: 17 Kasım 2009 Salı, 10:42

Ankara Valisi Kemal Önal, Vilayetler Hizmet Birliğinin Olağan Meclis Toplantısı girişinde, gazetecilerin ''domuz gribi'' ile ilgili sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Ankara'da okulların uzun süre tatil edilip edilmeyeceğini sorması üzerine Vali Önal, şunları söyledi:
''Şu an öyle bir şey söz konusu değil ama ilk olaydan beri sıkı şekilde takip ediyoruz. Bunu siz de gözlemliyorsunuz. Şu an uzun süre tatili gerektirecek bir konu yok. Yarından sonra olmayacak anlamına gelmez, üzerinde duruyoruz.

Şu anda okullardaki devamsızlık oranını inceliyoruz. Yüzde 3,5-4 civarında devamsızlık. Bir önceki yılın aynı döneminde, domuz gribinin gündemde olmadığı geçen yıl aynı döneme baktığımızda yine 3,5-4 oranında olduğunu görüyoruz. Demek ki sıkıntılı bir durum yok. Ancak bu sözlerimiz, bu iş geçti anlamına da gelmez.''

Vali Önal, okullarda her yıl periyodik olarak yapılan karma aşı uygulamasının devam ettiğini belirterek, velilerin karma aşıyı domuz gribi aşısı olarak değerlendirdiğini söyledi.

Velilerin, bu aşıyı yaptırmamak için çocuklarını yönlendirdiğini ifade eden Önal, domuz gribi aşısının belirli yaş grupları için okul dışında yaptırıldığını bildirdi.

Domuz gribi aşısının sağlık ocakları ve hastanelerde yapıldığını anımsatan ve karma aşının grip aşısıyla bir ilgisi olmadığını belirten Önal, ''Bu her yıl yapılan çocuk felcinden çiçeğe kadar, tifo tifüse kadar hepimizin bildiği, hepimizin zaman içinde olduğu karma aşılardır. Bu aşılama oranı eğer düşerse o zaman domuz gribini aratmayacak çok sıkıntılı hastalıklara da kapı açmış oluruz. Değerli velilerin hassas davranmalarını istiyorum'' diye konuştu.


"Domuz gribinden ölenlerin sayısı 11'e yükseldi"

Ankara Valisi Önal, bir başka gazetecinin, domuz gribinden Ankara'da ölenlerin sayısını sorması üzerine, ''Ankara itibarıyla hayatını kaybeden vatandaş sayımız 11'' dedi.

Bugün sabah itibarıyla 68 yaşında bir yurttaşın Başkent Hastanesi'nde hayatını kaybettiğini belirten Önal, dün de Keçiören Hastanesi'nde yine bir kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

Vali Önal, ölen kişilerin sadece domuz gribinden değil, domuz gribinin alt grup hastalıklarla birleşmesi sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi. Önal, ölen kişilerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulundu.

''Okulların erken tatil edilmesi gibi bir durumun söz konusu olup olmadığı'' sorusu üzerine Vali Önal, şunları kaydetti:
''Onu Milli Eğitim Bakanlığımız kararlaştırır. Tabii ki illerden aldığı verilere göre değerlendirecektir. Ben Ankara için konuşuyorum, şu anda öyle bir durum yok. Öyle olsa hiç tereddütsüz kapatırız. Biliyorsunuz bunu da uyguladık, çok da yararını gördük. Kapatma kararımızdan sonra ilk bir hafta süratle sayı düştü. 73 okulumuzda vardı, kapatmamızdan sonraki hafta başında değerlendirdiğimizde bu sayı önce 56'ya sonra 26'ya düştü.

Orada bir arada olmanın veya olmamanın, hastalığın yayılmasına veya yayılmamasına ne kadar etkisi olduğunu gördük. Tedbirlerimize devam edeceğiz. Esasında telaşlanacak, korkulacak bir hastalık değil. Biliyorsunuz normal seyrine devam eden bir grip. Bazı riskli hedef kitleler açısından sıkıntılı olabilir. Onun dışında mevsim normallerinde bir grip olarak değerlendireceğiz. Yalnız süratle yayılmasını engellemek için de çok şey yapacağız.

Onun için de dinleneceğiz, uykumuzu güzel alacağız, gıdamızı alacağız, açık havalarda dolaşacağız ve özellikle el temizliğine dikkat edeceğiz ve ağız ilişkisini bir süre değil tamamen bırakacağız. Zaten bunlar normal hijyenik kurallar. Biliyorsunuz öpüşmeyi kaldırmıştık, tokalaşmayı da bugünden itibaren asgariye indirelim.''


"Maske kullanılmasını teşvik ediyoruz"

Vali Önal, kamu kuruluşları ile ilgili denetim, araştırma ve incelemenin söz konusu olup olmadığı sorusuna da ''Onlar zaten devamlı yapılıyor. Kendini hasta olarak gören vatandaşlarımızın da bir müddet daha özenli olması gerekiyor etrafa saçmaması için'' yanıtını verdi.

Maske kullanılmasını teşvik ettiklerini ifade eden Önal, maske kullanmanın korkulacak veya utanılacak bir şey olmadığını, maskenin bütün dünyada kullanıldığını kaydetti. İsteyen vatandaşlara bu maskeleri verdiklerini ifade eden Önal, maske takan öğrencileri gördüğünü ve bunun hoşuna gittiğini söyledi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.