Kriz spora da bulaştı, iptal başvuruları başladı...

Türkiye'nin Suriye sınırında hava sahasını ihlâl eden Rus savaş uçağını düşürmesinin yankıları sürüyor. Rus kulübü Rostov, Ocak ayında yapacağı Antalya kampını iptal etti. Rusya Voleybol Federasyonu ise Türk takımlarıyla oynanacak maçların ileri bir tarihe alınması talebiyle resmi başvuruda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 25 Kasım 2015 Çarşamba, 16:22

[Haber görseli]

Rostov Kulübü Başkan Yardımcısı Alexander Shikunov, Ocak ayında Antalya'da gerçekleştirmeyi planladıkları hazırlık kampının iptal edildiğini açıkladı. ITAR-TASS Haber Ajansı'na konuşan Shikunov, son yaşanan gelişmelerden dolayı böyle bir karar aldıklarını söyledi.

Rus kulüpleri, son dönemde hazırlık kampı için Antalya'ya yoğun ilgi gösteriyordu. Shikunov birçok kulübün Antalya yerine başka alternatif aradığı bilgisini verdi.

Bir başka Rusya ekibi Amkar Perm de Antalya'da daha önce ayarladığı hazırlık kampını iptal etmeyi düşünüyor. Kulübün yöneticilerinden Denis Maslov, "Kış aylarında üç ayrı dönemde Türkiye'de kamp yapmak istiyorduk. Fakat son yaşananların ardından rotamızı İspanya veya İsrail'e çevirdik" dedi.
Türkiye'nin Suriye sınırında Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Türkiye'ye yapacağı ziyareti iptal eden Dışişleri Bakanı Lavrov, Rus vatandaşlarına "Türkiye'ye gitmeyin" çağrısı yapmıştı.

'KIŞ KAMPINI TÜRKİYE'DE YAPMAYIN' TAVSİYESİ

Rusya Futbol Birliği Yönetim Kurulu, Rus futbol kulüplerine kış kampı programlarını Türkiye'de gerçekleştirmemelerini tavsiye etti. Karara gerekçe olarak iki ülke arasındaki zorlu siyasi durum gösterildi.

Rusya Spor Bakanı Vitaliy Mutko ise bakanlık olarak futbol kulüplerinin Türkiye'de kış kampı düzenlenmesini yasaklayamayacağını açıkladı. "Kulüplere nerede kamp yapacaklarını dikte edemeyiz" diyen Mutko, Soçi ve Kırım'da hazırlık kampı yapılabilmesi için uygun koşullar sağlanacağını söyledi.

VOLEYBOLDA 'MAÇLAR ERTELENSİN' TALEBİ

Rusya Voleybol Federasyonu, Türk takımlarıyla oynanacak maçların ileri bir tarihe alınması talebiyle Avrupa Voleybol Federasyonu'na resmi başvuru yaptı. "Rus takımlarının Türkiye'ye gidememe ihtimaline hazırlıklı olmalıyız" diyen Rusya Voleybol Federasyonu Sekreteri Aleksandr Yaremenko, Türkiye'de oynanacak voleybol müsabakalarının tarafsız bölgelere alınmasının da değerlendirildiğini açıkladı.

Öte yandan Avrupa Voleybol Federasyonu Basın Sözcüsü Federico Ferrraro, Voleybol Ligi maçlarının önceden planlanan takvime göre gerçekleştirileceğini duyurdu.

Rus ve Türk voleybol takımları arasında gelecek hafta şu karşılaşmalar oynanacak:

1 Aralık: Arkas Spor — Belogorye (Türkiye, İzmir)
2 Aralık: Zenit Kazan — Halkbank (Rusya, Kazan)
2 Aralık: Ziraat Bankası — Dinamo Moscow (Türkiye, Ankara)

A+ A-