Dikkat! İçme suyu da bitiyor

Susuzluk, elektrik üreten barajlardan sonra içme suyu barajlarını da vurdu. İçme suyu barajlarının geçen yıl yüzde 90 olan doluluk oranı bu yaz yüzde 31’e geriledi. Uzmanlar, tedbir alınmaması durumunda sağlıklı içme suyuna erişimin zorlaşacağını ve su sıkıntısının başlayacağını belirtiyor.

23 Nisan 2014 Çarşamba, 13:28
Abone Ol google-news

Mart ve nisan yağmurlarının beklenilenden az olması elektrik üreten barajlardan sonra içme suyu barajlarını da vurdu. Türkiye genelinde ve özellikle İstanbul’da, yağışların mevsim ortalamasının altında kalması sebebiyle içme suyu barajlarındaki doluluk oranı yüzde 31’e kadar geriledi. Başkent Ankara’nın içme suyu barajlarındaki doluluk oranı ise yüzde 34 civarında. Sakarya ve Kocaeli’ne içme suyu sağlayan Sapanca Gölü’nde de su seviyesi kritik düzeye gerilemiş durumda. Uzmanlar acil olarak tedbir alınmaması durumunda sağlıklı içme suyuna erişimin zorlaşacağını ve su sıkıntısının baş göstereceğini belirtiyor.

Türkiye’de kış aylarında beklentilerin aksine yeterli karın yağmaması, bahar aylarında ise yağışların mevsim normallerinin altında kalması sebebiyle son yılların en kurak kışını yaşadı. Enerji ve Su Yönetimi, ihtiyaç olan suyun karşılanması için umutlarını mart ve nisan yağmurlarına bağlamıştı. Ancak, mart-nisan yağmurları da barajları doldurmayınca, kuraklık tehlikesi baş gösterdi. Tehlike elektrik üreten barajların yanında içme suyu ihtiyacını sağlayan barajlara da yansıdı. Milliyet'in haberine göre; yılın ilk 3 ayında elektrik üreten barajlara gelen su geliri yüzde 60 azalırken içme suyu barajlarındaki doluluk oranı da yüzde 30 seviyelerinde kaldı.

Yağmayan nisan yağmurları, kuraklık tehlikesini artırdı. Su Yönetimi kaynaklarından alınan bilgiye göre büyükşehirlerde yaz aylarında temiz içme suyu konusunda sorun yaşanabilir. Metropol şehir İstanbul’da geçen yıl içme suyunu sağlayan barajların doluluk oranı yüzde 90 civarında iken bu yaz oran yüzde 31’lere geriledi (22 Nisan itibarıyla). Ankara için de benzer durum söz konusu. Fakat, Ankara’nın durumu İstanbul’a göre nispeten biraz daha iyi. Ama başta her iki büyük şehir olmak üzere ciddi su sıkıntısı söz konusu