Dink cinayetinde 11 soru 11 yanıt

19 Ocak 2007 tarihinde genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesinin Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerindeki binası önünde uğradığı silahlı saldırı neticesinde hayatını kaybeden Hrant Dink hakkında dikkat çeken 11 soru ve yanıtı.

Yayınlanma: 11.11.2015 - 06:11
Abone Ol google-news

1- Hrant Dink cinayeti aydınlandı mı?

Dink cinayeti soruşturması 2007 yılından beri açık. O günden beri ana davada cinayette ihmali olduğu belirtilen kamu görevlileri 8 yıldır hâkim karşısına çıkmadı. Bu yüzden cinayet aydınlanmadı.

2- Tetikçi ve azmettirici mahkûm oldu mu?

Ana davada Ogün Samast kasten öldürme suçundan ceza aldı. Yasin Hayal’in azmettiricilikten aldığı ceza onanırken, Erhan Tuncel’in “patlayıcı madde imal etme” suçundan kurulan mahkûmiyet hükmü onandı. Davada tüm sanıklar Yargıtay’ın bozma kararı gereği “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçlamasından yargılanıyor.

3- Cinayet ihbarını gizlediği öne sürülen polisler ceza aldı mı?

Hayır. Soruşturma devam ediyor.

4- Halen süren davada kimler yargılanıyor?

Ogün Samast, Erhan Tuncel, Yasin Hayal’in aralarında olduğu 18 sanık yargılanıyor.

5- Yeni iddianame ne amaca yönelik?

Yazılan ve iade edilen iddianame cinayette ihmali olduğu düşünülen Trabzon ve İstanbul kamu görevlilerine yönelik.

6- Dink ailesi avukatları yeni iddianameye neden itiraz ediyor?

Avukatlar, iddianamenin bütünsel sorumluluğu kapsamasını talep ettiği için “Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi” suçundan cezalandırması talep edilen şüphelilerin iddianameden çıkarılmasına itiraz ediyor.

7- Dink’i valiliğe çağırıp uyaran MİT’çiler yargılandı mı?

Kamu görevlilerine yönelik süren soruşturma henüz tamamlanmadığı için MİT görevlileri de yargılanmadı.

8- Yeni davalar Samast’ı ilgilendiriyor mu?

İade olan yeni iddianamede yalnızca kamu görevlileri yer alıyor. Ancak bu iddianame tamamlandığında İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ana dava ile birleşeceğinden kamu görevlileri Samast, Tuncel ve Hayal’in de aralarında olduğu 19 sanıkla birlikte yargılanacak.

9- Büyük abi Erhan Tuncel’e ne oldu?

Erhan Tuncel cinayetin azmettiriciliği ile tutuksuz olarak yargılanıyor.

10- Azmettirici Yasin Hayal’e ne oldu?

Kasten öldürmeye azmettirme cezası onandığı için hükümlü olan Yasin Hayal, ana davada suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüte üye olmak suçundan tutuksuz olarak yargılanıyor.

11- Dink cinayeti işlendiği sırada İstanbul Valisi olan Muammer Güler ile ilgili herhangi bir işlem yapıldı mı?

Dink ailesi avukatları Güler ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Güler o dönem bakan olduğu için dosyası Yargıtay Başsavcılığı’na gönderildi. Şimdiye dek Güler ile ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı gibi Yargıtay Başsavcılığı kaynakları dosyanın kendilerine gelmediğini belirtmişti.

 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon