Dışişleri'nden Suriye'ye operasyon açıklaması: Memnuniyetle karşılıyoruz

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik başlattığı hava operasyonunun üzerinden saatler geçtikten sonra Ankara'dan ilk tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada "Operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz" ifadesine yer verildi.

14 Nisan 2018 Cumartesi, 08:37
Abone Ol google-news

<video:958004>

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik başlattığı hava operasyonunun üzerinden saatler geçtikten sonra Ankara'dan ilk tepki geldi.

Suriye operasyonu hakkında Saray'dan ilk açıklama

Ankara'da son 24 saat... Dün: Ortam yumuşamaya başladı... Bugün: Operasyondan memnunuz

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan ilk açıklamada şöyle denildi: 

"Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.

Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur.
Türkiye, bu tür suçların cezasız kalmamasının ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesinin benzer hadiselerin tekrarının önlenmesi açısından kritik önemi haiz olduğuna inanmaktadır.
Bu tecrübe ışığında, başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere tüm uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımının cezasız bırakılmamasını sağlayacak ortak adımlar üzerinde uzlaşmaya varması elzemdir."

Suriye operasyonuna dünyadan ilk tepkiler

Rusya'dan Suriye'ye başlatılan operasyona ilişkin ilk açıklama

ABD, İngiltere ve Fransa Suriye operasyonunu başlattı... Birçok hedef vuruldu

ABD'den Şam'a Hava saldırısı

Trump, Suriye'ye operasyonun ne zaman biteceğini açıkladı

Suriye'den operasyona ilk tepki: Teröristler başarısız olunca müttefikler saldırıya geçti

Fransa, füzeleri gönderdikten sonra 'gerilim olmasın' dedi!