Kapat
A+ A-

Irkçı katile müebbet kararı verildi ama...

Alman mahkemesi kararı verdi ama sorular hâlâ yanıtsız.
Yayınlanma tarihi: 11 Temmuz 2018 Çarşamba, 21:36

[Haber görseli]

Karar duruşması öncesinde mahkeme binası önünde gösteri düzenlendi

Gözler dün Almanya’da son yılların en önemli davalarından biri olarak nitelendirilen, 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soyguları gerçekleştirmekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü davasında karar için Münih’teydi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi, 6 Mayıs 2013’te başlayan ve ülkede İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en uzun mahkeme süreçlerinden biri olan davada örgütün hayatta kalan tek üyesi, “Nazi Gelini” olarak da bilinen Beate Zschäpe’yi ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Örgüte yardım ve yataklıktan yargılanan, aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti’nin (NPD) eski yöneticilerinden Ralf Wohlleben 10 yıl hapis cezası aldı. Başsavcılık mütalaasında Wohlleben için 12 yıl hapis cezası talep [Haber görseli]etmişti. Yine yardım ve yataklıktan yargılanan Andre Eminger iki yıl 6 ay, Carsten S. ve Holger Gerlach ise üçer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Salonda izleyici olarak bulunan neonazilerin, savcılığın 12 yıl hapis cezası talep ettiği Andrea Emminger’in 2.5 yıla mahkum edilmesini alkışlaması, mahkeme heyetinin tepkisini çekti. Zschaepe’nin avukatı, kararı temyize götüreceklerini açıkladı. Örgütün diğer iki üyesi Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011’de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş ve intihar ettikleri öne sürülmüştü.

‘Derin devlet bağlantısı’

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında verilen kararın cinayetlerin arka planını ve derin devlet ile içindeki istihbarat bağlantılarını ortaya çıkarmadığı belirtildi. Kurbanların aileleri NSU’nun yetkililerin belirttiğinden çok daha derin bir şebeke olduğunu, destekçileri arasında Alman Gizli Servisi’ne ücretli itirafçı olarak çalışan kişiler de olduğunu savunuyor. Davanın karar duruşması öncesinde mahkeme binası önünde gösteri düzenlendi. Gösteri öncesinde NSU kurbanları için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. “Devlet ne kadar NSU’nun içinde?”, “NSU’nun tamamen aydınlatılmasını bekliyoruz”, “Nazi terörü ve ırkçılığa karşı birlikteyiz” yazılı dövizler taşıyan göstericiler duruşma salonuna girebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

‘Hâlâ karanlık...’

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer yaptığı yazılı açıklamada, “Mahkeme kararı kurbanların yakınlarının acısını dindiremez” ifadesini kullanırken öldürülenlerin yakınlarının geçmişte yanlış suçlamalarla karşılaştıklarını hatırlattı. Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster de, NSU’nun faaliyetlerinin araştırılmasının sürdürülmesi gerektiğine dikkati çekerek, “NSU’nun çevresi hala karanlıkta” dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler