A+ A-

ABD'den Brunson tepkisi: Gelenek bozuldu

Trump’ın Türkiye’den iadesini istediği Papaz Brunson yine tahliye edilmedi. ABD’den çok sert bir açıklama geldi
Yayınlanma tarihi: 19 Temmuz 2018 Perşembe, 04:16

[Haber görseli]

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı 20 dakikalık görüşmede 3 kez iadesini istediği ABD’li Papaz Andrew Craig Brunson, dünkü duruşmada da tahliye edilmedi. “Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım ettiği” ve “casusluk” suçlamasıyla 22 aydır tutuklu bulunan Papaz Brunson, İzmir Aliağa’daki cezaevleri kampusu içinde kurulan mahkemede 3. kez hakim karşısına çıktı.

‘Toplantılar polise açıktı’

Brunson’ın eşi Norine Brunson, Amerika Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett, Amerika Dini Özgürlükler Komisyon üyelerinin de izlediği duruşmada ilk olarak savcılığın tanıklarından Levent Kalkan, SEGBİS üzerinden ifade verdi. Kilisede terör örgütü dökümanları olduğunu söyledi, ancak net göremediğini dile getirdi. Kalkan’ın bir dönem kilisesinden ayrıldığını anımsatan Brunson ise “Madem kilise PKK’li idi. Neden PKK kilisesine gelmek istedi?” diye sordu. Brunson, “Çok kişi beni tehdit etti, bir kişi tüfekle saldırdı, ama yine de tek kurtarıcının İsa olduğunu anlatmak için Türkiye’de kaldım. Türkiye’nin toprak bütünlüğüne inanıyorum ve destekliyorum. FETÖ’ye de PKK’ye de karşıyım. Benin hakkında yalan söyleyenleri affediyorum” dedi.

Savcılık tanıklarından Güngör Şentürk ise Brunson lehine ifade verdi. Suçlamalara ilişkin hiçbir olaya şahit olmadığını vurguladı. Haklarında aynı kapsamda soruşturma yürütüldüğü gerekçesiyle savunmanın bazı tanıklarının dinlenmesine izin verilmedi. Savunma tanığı olarak yalnızca Umut Doğan dinlendi. Doğan, suçlamaların gerçeği yansıtmadığını aktardı. Kilisedeki toplantıların “güvenlik şubeye” de açık olduğunu belirtti. Mahkeme tarafından açıklanan ara kararla 2 gizli tanık daha dosyaya konuldu. Brunson’un çocuklarının “hts” kayıtları da dosyaya girdi. Avukat Alavurt’un MİT ve terörle mücadeleye Brunson’un sorulması talebi “gereksiz” ve “mantıksız” açıklamalarıyla reddedildi. Brunson’un tahliye talebi de mahkeme tarafından geri çevrilerek, tutukluluğunun devamına karar verildi. Duruşma, 22 Ekim’e ertelendi.

Maslahatgüzardan tepki

Kararın ardından cezaevi kampusu önünde açıklama yapan Philip Kosnett, “Hayal kırıklığına uğradık. Brunson’un suçlu olmadığını düşünüyoruz. Hükümetimiz, bu durumdan derin endişe duyuyor. Türkiye’nin dini farklılıklara saygı duyan bir geleneği olduğunu biliyoruz. Ancak bu dava, bugünkü duruşmada yaşananlar, Türkiye’nin bu geleneklerinin dışında yer alıyor” diye konuştu

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler