A+ A-

Suriye'de Beyaz Bereli tahliyesi

Suriye’de kendisini “sivil savunma” kuruluşu olarak tanıtan “Beyaz Bereliler” adlı grup üyeleri, İsrail’in kapılarını açmasıyla Ürdün’e geçti. İsrail, grubun ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerinin talebiyle tahliye edildiğini açıkladı.
Yayınlanma tarihi: 23 Temmuz 2018 Pazartesi, 03:06

[Haber görseli]

Suriye’de Batı ülkeleri tarafından desteklenen, kendisini “Sivil Savunma” kuruluşu olarak tanıtan “Beyaz Bereliler” adlı grup üyelerinin, İsrail’in kapılarını açmasıyla Ürdün’e tahliye edildiği bildirildi. Suriye ordusu ve müttefiki Rusya’nın, ülkenin güneybatısındaki Deraa ve Kuneytra’da yoğunlaştırdığı operasyonlar üzerine bölgede sıkıştığı belirtilen 800 Beyaz Bereliler üyesi ve ailelelerinin İsrail üzerinden Ürdün’e sevk edildiği duyuruldu.

Talep Batı’dan

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, grup üyelerine yaşamlarına yönelik ciddi tehdit nedeniyle ve ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerinin talebi doğrultusunda kapıların açıldığı bildirildi. İsrail, Suriye savaşına müdahil olmama politikalarının ise sürdüğünü vurguladı. Ürdün hükümetinin açıklamasında “Britanya, Almanya ve Kanada, ‘hayatlarının tehlikede’ olduğu gerekçesiyle belirli bir süreliğine üyeleri kabul edeceğine dair yasal işlemleri tamamladı” denildi. Grubun lideri Riyad Salih, Şam hükümetinin Suriye-Ürdün sınırı hattındaki ekiplerin ve ailelerinin İdlib’e tahliyesine izin vermemesi üzerine Birleşmiş Milletler (BM) ile iletişime geçildiğini ve üyelerinin Golan Tepeleri üzerinden Ürdün’e geçişlerinin sağlandığını söyledi. 2014 yılındaki kuruluşuna Hollanda’dan Mayday Kurtarma Vakfı’nın ön ayak olduğu, Türkiye’den AKUT’un da eğitim verdiği, Kanada, ABD, Britanya, Danimarka ve Almanya dahil pek çok ülke tarafından fonlanan, Türkiye’de de bir koordinasyon merkezi bulunan Beyaz Bereliler, Suriye’de silahlı muhalefetin etkin olduğu bölgelerde faaliyet yürütüyor. Çatışma bölgelerinde sivillere yönelik arama, kurtarma ve sağlık hizmetleri yaptığını söyleyen kuruluş, Şam ve Moskova tarafından ise El Kaide bağlantılı militanlarla irtibatlı olmaklı suçlanıyor. İsrail hükümeti, Suriye’de işgal ettiği Golan Tepeleri ve çevresinde Şam ve Moskova koordineli süren operasyonlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan sivillere kapılarını açmıyordu. Batı tarafından desteklenen, hakkında çekilen “Beyaz Bereliler” adlı belgeselin Oscar ödülüne layık görüldüğü gruba İsrail’in “insani destek” sunması dikkat çekici olarak değerlendirildi. İsrail’in önceki dönemde Golan Tepeleri çevresinin “güvenliğini sağlamak üzere”, 7 farklı cihatçı örgüte destek sağladığı haberleri basına yansımıştı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler