IŞİD'den 'tüm Peşmergeleri öldürdük' iddiası

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Peşmerge kontrolündeki Diyala ilinin Celavla kasabasını ele geçirdiği bildirildi.
Yayınlanma tarihi: 11 Ağustos 2014 Pazartesi, 18:56

[Haber görseli]

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) "Germiyan bölgesi" Peşmerge Sorumlusu Mahmut Sengawi, Diyala'nın Celavla kasabasından çekilmelerine ilişkin, "Sokak çatışmalarına girecek eğitimli Peşmerge ve ağır silahlarımız yok. Çok kayıp vermeden geri çekilme kararı aldık" dedi. Bölgeyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

Sengawi, Celavla kasabasının terör örgütü IŞİD'in eline geçmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Peşmerge güçlerinin kasabadan püskürtülmediğini, askeri taktikle çekilme kararı aldıklarını savundu. "Ellerinde sokak çatışmalarına girecek eğitimli peşmerge ve ağır silahlar olmadığını" dile getiren Sengawi, "Yaklaşık iki aydır bölgeyi kontrol altına almaya çalıştık. Ama artık yorulduk. Bu yüzden çok kayıp vermeden geri çekilme kararı aldık" diye konuştu. Sengawi, bir gazetecinin, "Peşmergenin elinde ağır silah var mı" sorusuna, "Mesut Barzani, Hanekin ilçesini ziyaretinde, ağır silahların geleceği konusunda bize bilgi verdi. Ancak şimdiye kadar tahrip gücü yüksek silahlar gelmedi. Ağır silahlar gelse bile bunları kullanacak Peşmergelerin eğitilmesi gerekiyor" yanıtını verdi.

25 PEŞMERGE ÖLDÜ İDDİASI

Öte yandan IKBY güvenlik kaynakları, IŞİD militanlarının, bomba yüklü bir araçla, Celavla kasabasında düzenlediği intihar saldırısında, 25 Peşmergenin hayatını kaybettiğini ifade etti.

TELEFONU ARAPÇA KONUŞAN BİRİ AÇTI

Adını vermek istemyen bir Peşmerge de AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD militanlarının, Celavla kasabasına düzenlediği saldırıda, kontrol merkezindeki 9 Peşmergenin kaçamadığını belirterek, şunları kaydetti: "Bu Peşmergeler, daha sonra bizi telefonla arayarak yardım istedi. Ancak zırhlı araçlarımızın tamamı, Kerkük ve Mahmur'da olduğu için onları kurtaramayacağımızı söyledik. En son aradığımızda, telefona Arapça cevap veren birisi çıktı ve tüm Peşmergelerin öldürüldüğünü ve cesetlerinin sokağa bırakıldığını söyledi."

A+ A-