Sisi Türkiye üstünden geçmemek için Avrupa'yı dolaştı

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi taşıyan Airbus 330 tipi uçak Ukrayna ve Türkiye hava sahasından geçmemek için binlerce kilometre yol katteti.
Yayınlanma tarihi: 13 Ağustos 2014 Çarşamba, 15:47

[Haber görseli]

Türkiye ile Mısır arasında yaşanan siyasi gerginlik bir uçağın rotasında açıkça ortaya çıktı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin içinde bulunduğu Airbus 330 tipi uçak Soçi’den Kahire’ye yaptığı uçuş sırasında ilginç bir rota kullandı.

Soçi’den Mısır’ın başkenti Kahire’ye giden Mısır hükümetine ait SU-GGG kuyruk tescilli Airbus 330 tipi uçak, Ukrayna ve Türkiye hava sahasına girmek istemedi.

Ukrayna hava sahasında bir yolcu uçağının vurulmasından sonra tedbir amaçlı bu ülke hava sahasına girmek istemeyen Mısır uçağı, Türkiye hava sahasını da tercih etmedi.

Normal koşullarda Soçi’den Türkiye hava sahasını kullanarak 3 saat 20 dakikada Mısır’a ulaşabilecek olan Sisi’yi taşıyan ait özel uçak, Rusya hava sahasından sonra sırasıyla Beyaz Rusya, Polonya, Romanya, Bulgaristan ve Ege denizi açıklarından dolaşarak Kahire’ye ulaştı. (airporthaber)

İşte uçağın katettiği binlerce kilometrelik o rota:

[Haber görseli]

A+ A-