Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan hayatını kaybetti

BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan hayatını kaybetti. Annan Planı'nın isim babası, aynı zamanda Nobel Barış Ödülü sahibiydi.
Yayınlanma tarihi: 18 Ağustos 2018 Cumartesi, 12:45

[Haber görseli]

BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan hayatını kaybetti.

Annan, Türk ve Rum kesimleri halinde bölünmüş Kıbrıs Adası'nın bağımsız bir devlet olarak birleştirilmesini öneren Birleşmiş Milletler planının da isim babasıydı. 2006 yılında, siyasi meɾcileɾe sunduğu Annan Planı ile Kıbɾıs'ta baɾış sağlamaya çalışmış, bu plan Rum kesiminin ɾefeɾandumda hayıɾ demesi üzeɾine yüɾülüğe giɾmemiştiɾ.

Annan, Ruanda ve Bosna savaşlarında, soykırımları engellemekte etkisiz kalmakla suçlanıyordu.

Kofi Annan kimdir

Kofi Atta Annan, 1938 yılında Gana'da doğdu. 1997-2006 yılları arasında Birleşmiş Milletler (BM) genel sekreterliği görevinde bulundu. Bu göreve getirilen ilk Afrihalı siyah olan annan, İngilizce, Fransızca ve bir çok Afrika dilini akıcı şekilde konuşuyordu.

[Haber görseli]

Üniversite eğitimini Gana, ABD, ve İsviçre'de yaptıktan sonra BM'de çalışmaya başladı. Bütün iş hayatı boyunca, Birleşmiş Milletler'in değişik branşlarında çalıştı. Genel Sekreter seçilmeden önce, Genel Sekreter Müsteşarlığı yapmaktaydı.

13 Aralık 1996'da Boutros Boutros-Ghali'den sonra Birleşmiş Milletler'in yedinci Genel Sekreteri olarak seçildi.

2001 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. 10 yıllık bir hizmetten sonra Annan 1 Ocak 2007'de görevini Güney Koreli Ban Ki-moon'a devretti.

İsveçli Nane Maria Annan ile evli olan Annan'in bir önceki evliliğinden üç çocuğu bulunmaktadır.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ