Putin'den NATO açıklaması: Gerekli önlemleri alacağız

“NATO askeri altyapısı sınırlarımıza doğru hareket ediyor” diyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gerekli önlemleri alacaklarını söyledi.

cumhuriyet.com.tr
22 Ağustos 2018 Çarşamba, 19:18

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiyalı Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile yaptığı görüşme sonrasında düzenlediği basın toplantısında NATO’nun Rusya sınırlarında askeri tatbikat yaptığını söyledi.

NATO’nun Baltık bölgesi de dahil olmak üzere Rusya'nın yakın çevresinde tatbikat yapma hazırlığında olduğunu belirten Putin, Rusya’nın sınır bölgelerde hassas davrandığını ama NATO’nun tavrı karşısında sınırdaki gerekli önlemleri alacaklarını vurguladı.

Sınırda neler olup bittiğini ciddiye aldıklarını belirten Putin, "Askeri birliklerimizi sınırlarımızdan uzaklaştırmayıp NATO ülkelerine yaklaştırmıyoruz. NATO askeri altyapısı ise sınırlarımıza doğru ilerliyor, sınırlarımıza yakın personel ve ekipman sayısı artıyor, daha fazla tatbikat gerçekleştiriliyor" ifadelerini kullandı.

'KENDİ ALTYAPIMIZI GÜÇLENDİRMEK ZORUNDAYIZ'

NATO ile müzakere etmek istediklerini söyleyen Putin, “NATO ile bir görüşme gerçekleştirmek için hazırlandık, ama onlar bunu reddetti. Bunun yapıcı bir duruş olduğunu düşünmüyorum. Bunun değişeceğini umut ediyorum” dedi.

Rus lider, "Tabii ki de burada ne olduğuna bakıp kendi altyapımızı güçlendirmek zorundayız" diye ekledi.