Kapat
A+ A-

IŞİD'e sızan Iraklı ajan deşifre olunca infaz edildi

2014 yılında IŞİD'e sızan Irak istihbaratında görevli Yüzbaşı Harit el Sudani'nin, terör örgütünün Irak topraklarında düzenlemeyi planladığı 48 saldırıya engel olduğu ortaya çıktı. IŞİD saflarına 'cihatçı' olarak sızan Yüzbaşı El Sudani'nin ekip arkadaşları, ajanın Ağustos 2017'de terör örgütü tarafından infaz edildiğini düşünüyor.
Yayınlanma tarihi: 28 Ağustos 2018 Salı, 08:09

[Haber görseli]Irak istihbaratında görevli Yüzbaşı Harit el Sudani’nin, IŞİD saflarına ‘cihatçı’ kılığında sızarak, terör örgütünün Irak topraklarında düzenlemeyi planladığı 30 araç bombası ve 18 intihar saldırısına engel olduğu ortaya çıktı. 2014’te örgüte sızmayı başaran El Sudani’nin, Irak istihbaratına bağlı ‘Şahin İstihbarat Hücresi’nin üyesi olduğu ve ailesinin bile ne iş yaptığından haberi olmadığı belirtiliyor.

Kimliği ortaya çıktı

Vatan gazetesinde yer alan habere göre, geçen yıl Ocak ayında örgüt tarafından infaz edildiği düşünülen El Sudani’nin, kimliği ortaya çıkana kadar IŞİD’ın başkent Bağdat ve çevresinde düzenlemeye çalıştığı çok sayıda büyük terör saldırısını engellediği belirtiliyor. Yerel basında çıkan haberlere göre El Sudani örgütte, bombalı araçları saldırı noktasına bırakma görevini üstlenmişti. Genç istihbaratçı, örgüt üyelerinden teslim aldığı bomba yüklü araçları, bomba imha ekiplerine götürüyor, ardından hedeflenen bölgede sahte bombalarla saldırı düzenlenmiş görüntüsü veriyordu.

Sahte bomba yerleştirdi

2016’da Bağdat’ın El Hurriye semtindeki pazarı hedef alan bombalı araç saldırısının gerçekte hiç yaşanmadığı, bunun yerine bölgede sahte bir bomba patlatıldığı, bir grup figüranın da ölü ve yaralı taklidi yaptığı kaydedildi. Polisin olay yerinde çekilen güvenlik kamerası görüntülerini servis ettiği, IŞİD’a bağlı Amaq haber ajansının da saldırıyı örgütün üstlendiğini duyurduğu belirtiliyor.

El Sudani’nin yöneticisi Ebu Ali el Basri, Daily Mail gazetesine verdiği demeçte, “IŞİD ondan şüphelenmeye başladığında aracına bir dinleyici yerleştirdi. Örgüt liderleri, (El Sudani’nin) bizimle yaptığı konuşmaları duyunca da infaz emrini verdi” dedi. Ekip arkadaşları, genç yüzbaşının Ağustos 2017’de IŞİD tarafından yayınlanan infaz videosunda görülen 4 kişiden birisi olduğunu düşünüyor, ancak bugüne kadar El Sudani’nin cesedine ulaşılamamış.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler