Kapat
A+ A-

Fransa'da hükümet krizi: Bir haftada iki istifa

Fransa Spor Bakanı Laura Flessel görevinden istifa ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz hafta da, Çevre Bakanı Nicolas Hulot, katıldığı bir radyo programında istifa etme kararı aldığını açıklamıştı. Hükümetin en 'popüler' iki ismi olan Hulot ve Flessel'in istifaları Fransa gündemini sarstı.
Yayınlanma tarihi: 4 Eylül 2018 Salı, 15:39

[Haber görseli]

Çevre Bakanı Nicolas Hulot'nun (sağda) 7 gün önce, France Inter radyosunda, canlı yayında istifa etmesinin ardından bugün de Spor Bakanı Laura Flessel (solda) istifa etti. Flessel, yayımladığı bir bildiriyle, 16 aydır görev yaptığı Spor Bakanlığından istifa ettiğini açıkladı.

Flessel yazılı açıklamasında, kişisel nedenlerle istifa kararı aldığını ve dün akşam Başbakan Edouard Philippe ile görüştükten sonra bu kararı kamuoyuyla paylaştığını bildirdi. Flessel ayrıca Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Philippe'in daima yanında olduğunu belirtti. 

Flessel'in yerine eski yüzücü Roxana Maracinean'ın atanacağı duyuruldu.

Spor Bakanı Flessel, görev aldığı kısa süre içinde, Fransa'nın 2024 Olimpiyat Oyunları'nın ve 2023 Dünya rugby Şampiyonası'nın organizasyonlarını elde etmesi ve Fransa'nın Dünya Kupası'nı kazanması gibi başarılara imza attı. 

6 dünya ve iki olimpiyat şampiyonluğu bulunuyor

Eski bir eskrim oyuncusu olan Flessel'in kariyerindeki başarıları arasında 6 dünya ve iki olimpiyat şampiyonluğu bulunuyor.

[Haber görseli]

Fransa'da geçen yıl mayıs ayında seçilen Cumhurbaşkanı Macron'un görev süresi boyunca üç kez kabinede değişikliğe gidildi. Geçen hafta kabinenin güçlü üyelerinden Çevre Bakanı Nicolas Hulot'nun sürpriz istifasından sonra Başbakan Philippe'in bugünkabinedeki değişikliklere dair açıklama yapması bekleniyor.

Hulot'nun görüş ayrılığı gerekçesiyle istifa etmesinin ardından kabinedeki en popüler üyelerden birini daha kaybeden Macron'un kamuoyundaki destek oranı da hızlı bir düşüş gösterdi. Fransız Kamuoyu Araştırma Enstitüsü (IFOP) tarafından Paris Match ve Sud Radio için yapılan son araştırmaya göre, Fransız halkının yüzde 69'u Macron'un yönetiminden memnun değil. Bu oran, temmuz ayında yüzde 59 idi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler