Kapat
A+ A-

Merkel'den Türkiye ve İdlib açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İdlib'de esas olanın aşırılarla mücadele olduğunu ancak sivillerin de korunması gerektiğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 6 Eylül 2018 Perşembe, 12:41

Alman Haber Ajansı (DPA), RTL/n-tv televizyonunun Angela Merkel ile yaptığı röportajın, Türkiye ve Suriye'nin İdlib ilindeki gelişmeler hakkındaki bölümünü yayımladı.

Türk ekonomisinin sağlıklı gelişmesinin Almanya'nın stratejik çıkarına olduğunu vurgulayan Merkel, "Türkiye'nin zayıflamasına yol açacak bir harekette bulunursak kendi çıkarlarımıza uygun hareket etmiş olmayız.'' dedi.

Türk-Alman ilişkileri için ''Her zaman siyah ya da beyaz düşünemeyiz. Gerçek bu.'' yorumunu yapan Merkel, Almanya'da 3 milyon Türk'ün yaşadığını ve bu nedenle iki ülkenin özel bir bağ ile birbirine bağlı olduğunu kaydetti.

"Esas olan aşırılarla mücadele"

Bu akşam yayınlanacak röportajda, Suriye'nin İdlib ilindeki gelişmelere değinen Merkel, İdlib'de insani bir felaketin yaşanmasından kaçınılması çağrısında bulundu. Almanya Başbakanı, esas olanın aşırılarla mücadele olduğunu ancak sivillerin de korunması gerektiğini dile getirdi.

Angela Merkel olası operasyon ve halkın korunması hususunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştüğünü sözlerine ekledi.

Fransa'dan 'Vururuz' tehdidi

Öte yandan İdlib ile ilgili açıklama yapan Fransa Genelkurmay Başkanı Francois Lecointre, "Suriye hükümetinin İdlib’in kuzey bölgesini yeniden almak için beklenen müdhalesi sırasında kimyasal silah kullanması durumunda kuvvetlerinin Suriye hedeflerini vurmaya hazır olduğunu" söyledi. Lecointre, IŞİD'in Irak’ta ve Suriye’deki son sığınak noktalarının Kasım sonuna kadar silineceğini de söyledi.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Recep Tayyip Erdoğan

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler