İran'ın Basra Başkonsolosluğu ateşe verildi: Sınır kapısı kapatıldı

Irak'ın güneyinde yer alan İran'ın Basra Başkonsolosluğu ateşe verildi. Dışişleri Bakanlığı da Türk vatandaşlarına Basra kenti için seyahat uyarısında bulundu. Saldırının ardından İran, Irak'la arasındaki Şelamçe Sınır Kapısı'nı kapattı

AA
07 Eylül 2018 Cuma, 18:47

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde bir grup gösterici, İran’ın Basra Başkonsolosluğunu basarak, ateşe verdi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Basra kentinde, bir süredir 'işsizlik ve yolsuzluklara' karşı süren ve giderek alevlenen gösteriler sırasında bir grup, İran'ın Basra Başkonsolosluğunu bastı.

Konsolosluğa giren öfkeli grup, binayı ateşe verdi. Ayrıca Rudaw haber ajansının söylediğine göre gösterilerde ABD konsolosluğu da hedef alındı.

Basra'daki gösteriler sırasında daha önce devlet televizyonu ile Şii parti ve milis güçlere ait binalar da ateşe verilmişti.

Dışişleri Bakanlığı da Türk vatandaşlarına Irak'ın Basra kenti için seyahat uyarısında bulundu.

İran sınır kapısını kapattı

İran, göstericiler tarafından Basra’daki Başkonsolosluğunun yakılmasının ardından Irak'la arasındaki Şelamçe Sınır Kapısı'nı kapattı.

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan İran Konsolosluğu saldırısı hakkında açıklama

Irak Dışişleri Bakanlığından Basra kentindeki protestocuların İran Konsolosluğu’na düzenledikleri saldırı hakkında yazılı açıklamada geldi. Bakanlık, yayınlandığı yazılı açıklamada Basra kentindeki İran Konsolosluk binasının göstericiler tarafından ateşe verilmesini üzüntüyle karşıladığını belirterek bu eylemin Irak'ın dünya ile ilişkilerini zedeleyeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmet Mahcup tarafından yapılan yazılı açıklamada, göstericilerin isteklerini anlayış ile karşıladıklarını belirtilerek, Basra kentindeki İran Konsolosluk binasını hedef alan saldırının kabul edilmez olduğu vurgulandı. Göstericilerden yabancı heyetlere zarar vermemeye çağıran mahcup Irak ve yerel hükümetten güvenliğini sağlanması istedi.

İran'dan Irak'a 'diplomatik misyonları koruma' çağrısı


Basra kentinde bir grup göstericinin, İran’ın Basra Başkonsolosluğu’nu ateşe vermesi ardından açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Irak Hükümeti’ni diplomatik misyonları koruma sorumluluğunu üstlenmeye çağırdı.

Kasımi yaptığı açıklamada, diplomatik misyonları koruma sorumluluğu Irak hükümetine ait olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkileri bozmaya çalışanların bulunmasını ve en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Öte yandan İran’ın Bağdat Büyükelçisi İrec Mescid, Irak basınında yer alan İran hükümetinin vatandaşlarından Irak’ı derhal terk etmeye yönelik çağrı yaptığı haberlerinin asılsız olduğunu vurguladı. Bununla birlikte Irak Sağlık Bakanlığı bugünkü gösterilerde 1 kişinin öldüğünü ve durumu ağır olmak üzere bir kişinin de yaralandığını duy

ururken, Basra Operasyon Komutanlığı kentte ileri bir tarihe kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.
Irak’ın Basra kentinde devletin yetersiz ekonomi politikalarını protesto eden göstericiler akşam saatlerinde Basra’daki İran konsolosluk binasına saldırı düzenlemiş ve binayı ateşe vermişti. 

  

<haber-dikey:1076608>