BM'den Yemen için ateşkes izleme mekanizması talebi

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, BM Güvenlik Konseyi'nden Hudeyde'deki ateşkesi denetleyecek bir mekanizma kurulmasını istedi. Griffiths, ''Taraflar da mekanizmayı memnuniyetle karşılayacağını bize iletti.'' dedi.

AA
14 Aralık 2018 Cuma, 21:33

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, İsveç'in başkenti Stockholm'de dün tamamlanan Yemen müzakerelerinin ardından video konferans yoluyla BM Güvenlik Konseyi'ne bilgi verdi.

<haber-dikey:1169383,1163716,1146794,1169546>

Yemenli tarafların insani yardımların girdiği en önemli noktalardan liman kenti Hudeyde'de ateşkesi kabul ettiğini belirten Griffiths, ateşkesin denetlenmesi için bir mekanizmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Griffiths, ''Ateşkesi izleyecek güçlü ve etkili bir mekanizmaya acil ihtiyaç var. Taraflar da mekanizmayı memnuniyetle karşılayacağını bize iletti.'' dedi.

Martin Griffiths, mekanizmanın ateşkesin uygulanması açısından önemli ve gerekli olduğunu vurguladı.

13 ARALIK'TA ANLAŞMAYA VARILDI

Husiler ve Yemen hükümeti, 6 Aralık'ta başlayan, 13 Aralık'ta sona eren müzakerelerin ardından Yemen halkı için hayati önem taşıyan Hudeyde Limanı ve kenti için tarafların anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Anlaşmanın uygulanması durumunda "BM'nin limanda lider rolünü" üstlenmesi, Yemen'e insani yardımların önünün açılması ve böylece milyonlarca Yemenlinin yaşam şartlarının iyileştirilmesi bekleniyor.

BM'ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yarısını oluşturan 14 milyon kişi kıtlık riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Ülkede 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün artıyor.

HUDEYDE LİMANI

Yemen'e gıda ürünlerinin yaklaşık yüzde 90'ı, insani yardımların da yüzde 80'inin giriş noktası olması açısından Hudeyde limanı, Yemen halkı için hayati önem taşıyor.