Yeni Zelanda Büyükelçisi'nden Türk halkına mesaj

Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçisi Wendy Hinton, Cumhuriyet’e konuştu.
Yayınlanma tarihi: 21 Mart 2019 Perşembe, 02:23

[Haber görseli]

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde, 15 Mart’ta, Cuma namazı sırasında 10 dakika arayla iki ayrı camiye gerçekleştirilen ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısının ardından Yeni Zelanda büyük şaşkınlık yaşıyor. Ülke tarihinde en fazla can kaybının yaşandığı saldırısının ardından aşırı sağın ve yabancı düşmanlığının “birincil sorun” olmadığı, Yeni Zelanda’da saldırının sebepleri ve sonuçları tartışılmaya devam ediyor. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) yarın İstanbul’da düzenleyeceği ve Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Peters’in Etnik Topluluklar Bakanı Jenny Salisa’nın katılacağı toplantısı öncesi Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçisi Wendy Hinton, Cumhuriyet’e konuştu.

‘Daha kötü bir olay hatırlamıyorum’
Tüm Yeni Zelandalıların saldırı karşısında büyük şaşkınlık yaşadığını belirten Hinton, “Önce böyle bir saldırının Yeni Zelanda’da olmasına inanamadım. Olayın ne kadar korkunç olduğunu gördüğümde sarsıldım. Bu, bütün Yeni Zelandalılar’ın ortak duygusuydu. Biz Yeni Zelanda’da herkesin yaşam tarzına değer veriyoruz, bu değer ve karşılıklı güven bizim temel ilkemizdir. Fakat birisi geldi ve bu güveni istismar ederek, bu saldırıyı gerçekleştirdi, bu çok sarsıcı. Başbakan’ın dediği gibi bu, Yeni Zelanda tarihinin en karanlık günlerinden biriydi, durumun özeti bu. Yeni Zelanda’da meydana gelen daha kötü bir olay hatırlamıyorum” diye konuştu.

Yeni Zelanda’nın halihazırda zaten çok sıkı silah yasaları bulunduğunu, ancak saldırıyı gerçekleştiren Avustralya vatandaşı Brenton Tarrant’ın saldırıda kullandığı silahları resmi yollarla aldığına dikkat çeken Yeni Zelandalı büyükelçi, şöyle konuştu:
“Bu durum karşısında kendimizi suiistimale uğramış hissettik, bu menfur saldırıyı uzun süre planladığını anlıyoruz. Saldırıyı neden gerçekleştirdiğini henüz bilmiyoruz, şu anda bildiğiniz gibi tutuklu bulunuyor. Aşırı sağ görüşlerinin bulunduğu ve tuhaf fikirlerinin yer aldığı manifestosu bulunduğunu biliyoruz fakat saldırı için neden Yeni Zelanda’yı seçtiğini henüz bilmiyoruz”

‘İlişkiler etkilenmemeli’
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in silah edinme koşullarını daha da sıkılaştıracağını açıkladığını anımsatan Hinton, “Sosyal medyada paylaşılan mesajlarda görüyoruz ki av, çiftliklerini koruma gibi sebeplerle yasal olarak silah bulunduran çok sayıda Yeni Zelandalı, bu silahlara başka birisinin erişme fırsatı olmaması için silahlarını gönüllü olarak polise teslim ediyor. Bu, ülkenin her yerinde gördüğümüz bir durum. Tüm Yeni Zelanda halkı bu saldırı karşısında dehşete düşmüş ve şaşkına dönmüş durumda” ifadelerini kullandı.

Türk halkına da mesaj veren Yeni Zelandalı Büyükelçi, “Ben dayanışma ve birlik içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi. Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale Muharebesi sırasında Anzak askerlerinin İngiltere ordusunda savaşmasına karşın o dönemde Türkiye ile Yeni Zelanda’nın dostluk kurabildiğini ve o tarihte başlayan ilişkilerin hep olumlu yönde seyrettiğini vurgulayan Hinton, “Bunun üzerinden 100 yıldan fazla bir süre geçti. O dönemde başlayan dostluğumuz var, ilişkilerimizin bu menfur saldırıdan olumsuz bir şekilde etkilenmesine izin vermemeliyiz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin seçim mitinglerinde Yeni Zelanda’daki saldırının saldırgan tarafından çekilen görüntülerini izletmesini de değerlendiren Hinton, “Bildiğimiz gibi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Yeni Zelanda’dalar. Bu konu, yapılan görüşmede Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters tarafından gündeme getirildi. (Oktay ve Çavuşoğlu), bizim endişelerimizi anladıklarını bildirdiler” dedi.

İİT’nin toplantısına da değinen Hinton, “Yeni Zelanda hükümeti, bu aşamada daha geniş İslami kesimlerle bir araya gelmenin çok önemli olduğunu düşünüyor. Bu korkunç saldırıya karşı tüm kültürler ve ulusların ortak duruşu ve beraberliğini vurgulayan bir bildiri yayımlanmasını bekliyoruz. Yeni Zelandalı bakanlar, Türk hükümeti tarafından bu toplantıya davet edildiler. Bunu olumlu bir başlangıç olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mevlüt Çavuşoğlu