Bolton’la yollar ayrıldı

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ı görevden aldığını açıkladı. Gözler İran Afganistan, Kuzey Kore, Venezüella’ya yönelik sertlik yanlısı Bolton’la iplerin kopmasıyla, Trump yönetiminin dış politikasında değişim olup olmayacağında.
AA
Yayınlanma tarihi: 10 Eylül 2019 Salı, 19:05

[Haber görseli]

ABD Başkanı Donald Trump, dış politikada “şahin” görüşleriyle bilinen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın görevine son verdiğini duyurdu. Daha önceki görevden almalarda olduğu gibi bu kez de Trump, Twitter mesajı üzerinden İsrail yanlısı “neo-con” cephenin önde gelen isimlerinden Bolton’la yolların ayrıldığını açıkladı. Trump, “John Bolton’ı daha fazla Beyaz Saray’da hizmetine ihtiyaç duyulmadığı konusunda dün gece bilgilendirdim. İstifasını istedim. Birçok konuda, yönetimde olan başkaları gibi kendisiyle ciddi görüş ayrılığım vardı” dedi. Bolton’a hizmeti için teşekkür eden Trump, bu koltuk için gelecek hafta yeni ismin atanacağını da belirtti.
Bolton’dan (70) ise Trump’a önceki gece istifa önerisini sunduğu, onun da “yarın konuşalım dediği” açıklaması geldi.

‘Ruhani ile görüşmeye hazır’
Bu kararla birlikte Trump, göreve geldiği yaklaşık üç yıl içinde üçüncü kez ulusal güvenlik danışmanında değişikliğe gitmiş oldu. Trump’ın Bolton’ı görevden almasıyla birlikte gözler, Washington’ın Ortadoğu barış sürecine yönelik İsrail yanlısı politikalarında, İran, Afganistan, Kuzey Kore, Venezüella konularında farklı yaklaşımlara gidip gitmeyeceğine çevrili.
Trump, İran’a yönelik yaptırımlarla birlikte baskıyı artırırken diğer yandan da Tahran yönetimiyle diyaloğa açık olduğu mesajını sık sık veriyor. Dün de ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ay sonundaki BM zirvesinde Trump’ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile önkoşulsuz görüşmeye hazır olduğunu duyurdu. Tahran’ın ise ABD politikasında hedefe aldığı isimlerin başında “Trump’ın B takımı” olarak nitelendirdiği Bolton liderliğindeki cephe geliyor. İran “Yalnızca savaş istiyorlar” tepkisini gösteriyor.

Taliban gerilimi
Öte yandan Trump’ın Bolton’ı dışlama kararının Afganistan’daki gelişmelerle de bağlantılı olabileceği yorumları yapılıyor. ABD ile Taliban arasında son dönemde Doha’da sürdürülen barış hedefli müzakereler, son dönemde örgütün saldırılarına devam etmesi, bir ABD askerinin de ölmesinin ardından Trump cephesi tarafından durdurulmuştu. Taliban ve Kâbil yönetiminden üst düzey isimlerin ABD’ye giderek Trump’la bir araya gelecekleri gündeme yansımıştı. Son dakika Trump’ın, Bolton’ın da aralarında olduğu isimlerin bastırmasıyla zirveyi iptal ettiği savunulmuştu.
ABD’nin Bush döneminde Irak işgalinin mimarlarından Bolton, bu yıl başında ülkesinin Suriye’de YPG’ye yönelik desteğinin süreceğine işaret eden açıklamalarıyla da Ankara’nın tepkisini çekmişti.
Kimi yorumda Trump’ın gelecek yılki başkanlık seçimleri öncesinde kamuoyu desteği için farklı politikalara yönelme arayışında olabileceğine de değinildi. Trump’ın kimi zaman Bolton’ı “ABD’yi yeni bir savaşa sokma arzusunda olduğu” yönünde eleştirdiği aktarıldı. Bolton’ın, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim ile yakınlaşmasına karşı durduğu da savunuldu.

John Bolton da Twitter hesabından, "Başkan Trump'a dün gece istifa etmeyi önerdim ve bana 'Bunu yarın konuşalım' dedi." açıklamasında bulundu.

Bolton ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in, yaklaşık 1 buçuk saat sonra Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

<haber-yatay:1571598,1572767,1512244,1499182>

A+ A-