'Barış Pınarı Harekatı'nda 3'üncü gün

Suriye’de Fırat’ın doğusundaki terör örgütü PKK/YPG hedeflerine yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın planlandığı şekilde sürdüğü belirtildi. Milli Savunma Bakanlığı, “Barış Pınarı Harekâtı gece boyunca karadan ve havadan başarıyla sürdürüldü. Tespit edilen hedefler Hava Kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları tarafından ateş altına alındı. Harekât planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor” açıklamasını yaparken harekat kapsamında şu ana kadar 399 terörist öldürüldü. Suriye’den, teröristlerce yapılan roket ve havan saldırıları sonucu Şanlıurfa ve Mardin’de 17 yuttaş yaşamını yitirdi.
Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2019 Cuma, 10:25

Suriye’de Fırat’ın doğusunda 9 Ekim’de terör örgütü PKK’nin Suriye kolu YPG’ye karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı, üçüncü gününde de Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Tel Abyad ile Ceylanpınar’ın karşısındaki Resulayn arasındaki bölgede yoğunlaştı. Tel Abyad’ın doğusu ile Resulayn’ın batısı arasında kalan alanda 15 köyde TSK unsurları kontrolü sağladı. Harekatın üçüncü gününde de Türk F-16’ları Tel Abyad ve Resulayn’da belirlenen terör örgütü YPG hedeflerini vururken kara birlikleri her iki kentin doğu ve batı kesimlerinde kent merkezlerini kuşatacak şekilde kırsal bölgelerde operasyonlarını sürdürdü.

HAREKATTA İKİ ŞEHİT

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı bölgesinde iki askerin şehit olduğunu bildirdi. Harekat bölgesinde PKK/YPG mensubu teröristlerle çıkan çatışmada Piyade Sözleşmeli Er Ahmet Topçu (23) ve İstihkam Uzman Çavuş Hacı Bebek (44) şehit oldu.

Öte yandan, Zeytin Dalı Harekat Bölgesi'ndeki bir üs bölgesine PKK/YPG mensubu teröristlerce düzenlenen saldırıda da 2 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı.

‘PLANLADIĞIMIZ GİBİ SÜRÜYOR'

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarıyla Barış Pınarı Harekatı ile ilgili toplantı yaptı. Harekât sahasından eşzamanlı olarak gelen görüntülerin eşliğinde yapılan toplantının ardından konuşan Bakan Akar, “Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler, Keldaniler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz. Başladığımız faaliyeti inşallah alnımızın akıyla başarıyla tamamlayacağız. Harekât planladığımız gibi devam ediyor” dedi.
Akar, önceki gece ABD, İngiltere ve Fransa Savunma Bakanları’yla Barış Pınarı Operasyonu hakkında telefonda görüştü.

17 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Havadan ve karadan dün ateş altına alınan Tel Abyad, Resulayn ve Kamışlı bölgesindeki teröristlerin dün roket ve havan ile düzenlediği saldırılarda, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 2 yurttaş hayatını kaybetti. Mardin Valiliği, Nusaybin'de 8 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Sivil ölüm sayısı toplam 17'ye yükseldi.

Dün de saldırılar sonucu, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 1 anne ile 2 kızı, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde 2 çocuk ve Akçakoca ilçesinde ise 1’i bebek, diğeri memur 2 sivil hayatını kaybetmişti.

MSB: 399 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, " MSB: Fırat’ın doğusunda başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekâtı kapsamında etkisiz hale getirilen toplam PKK/PYD-YPG’li terörist sayısı 399 oldu" denildi.

‘DEMOGRAFİYİ DEĞİŞTİRME ÇABASI YOK'

Dışişleri Bakanlığı da “uluslararası toplumda Barış Pınarı Harekatı’nı hedef alan yorumlarla ilgili açıklama yaparak, Türkiye’nin harekatla bölgenin demografisini değiştirmek istediği iddialarını yalanladı. Harekatın uluslararası hukuka uygun olarak sürdürüldüğü vurgulanan açıklamada “Harekâtın planlama ve icrasında sadece, AB ve NATO tarafından da terör örgütü kabul edilen PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır. Sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için gereken her türlü tedbir uygulanmaktadır. Yeni bir insani krize ve kitlesel göç dalgasına yol açılacağı yönünde tedavüle sokulan iddialar, Türkiye’nin terörle mücadele çabasını itibarsızlaştırmak amacıyla üretilmektedir'' denildi.

Türkiye’nin harekât alanının demografisini değiştirmek gibi bir amacı olmadığı da belirtilen açıklamada “PYD/YPG terör örgütünün ayrılıkçı gündemine zımnen veya açıkça destek veren ülke ve çevrelerin bu hususta Türkiye’ye yönelik asılsız ithamları, Suriye’nin bölünmesini hedefleyen planlarının bozulmasından kaynaklanan bir tepkinin tezahürüdür” ifadelerine yer verildi.

‘KAMIŞLI VE DERİK'TE OPERASYON YOK'

Milli Savunma Bakanlığı, Kamışlı ve Derik’te operasyon yapılmadığını da belirtti. MSB açıklamasında, “Bebek katili PKK/PYD-YPG’li teröristlerin, TSK tarafından Kamışlı ve Derik’teki sivil halkın hedef alındığına dair yalan haberleri akıl sınırlarını zorluyor. Bu bölgelerde TSK’ya ait hiçbir operasyon unsuru bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

OCHA KOORDİNATÖRÜNE TEPKİ

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) Suriye Krizi Bölgesel İnsani Koordinatörü Panos Moumtzis’in Barış Pınarı Operasyonu ile Srebrenitsa soykırımı arasında ilişki kuran ifadelerini kınayarak “Dört milyona yakın Suriyeli’yi barındıran ve Suriye’de milyonlarca kişiye insani yardım sağlayan ülkemizin Suriye halkına yardımlarını en iyi bilmesi gereken Bölgesel Koordinatörün haddini aşarak yaptığı bu sorumsuz açıklamaya karşı tepkimiz BM’deki muhataplarımıza iletilmiştir” dedi.

LİSE ÖĞRENCİLERİNDEN GÖNÜLLÜ ASKERLİK BAŞVURUSU

Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Barış Pınarı Harekatı’na destek vermek için gönüllü askerlik başvurusunda bulundu. Abidinpaşa’daki askerlik şubesine gelen öğrenciler adına konuşan bir öğrenci, harekata katılan askerlerin kalben yanında olduklarını göstermek istediklerini belirterek, “Arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde harekata katılan askerlerimize nasıl destek olabileceğimizi konuştuk ve gönüllü askerlik başvurusu yapmaya karar verdik” dedi.

SINIRDA ÖNLEMLER EN ÜST SEVİYEDE

Başarıyla sürdürülen harekat kapsamında, sınır hattındaki yerleşim alanlarında ise güvenlik önlemleri en üst seviyede tutuluyor. Akçakale'nin sınır hattına kimse yaklaştırılmazken, bölge sakinlerinin sokaklarda dolaşmaması ve olası roket- havan saldırılarına karşı korunması yönünde hoparlörlerden anonslar yapılıyor. Polislerin önlem aldığı ilçe merkezlerinin Suriye sınırında ise askerler, zırhlı araçlarla teyakkuz halini devam ettiriyor.

SINIRA SEVKİYAT SÜRÜYOR

Öte yandan sınır hattına, TSK ve SMO birliklerinin sevkiyatı da devam ediyor. Gece boyunca Suriye sınırındaki Akçakale'ye, SMO askerleri ve araçları ile TSK'nın zırhlı araçları getirildi. Sınıra zırhlı araçlarla gelen TSK ve SMO unsurlarının, harekat kapsamında sınır ötesinde görev alacağı kaydedildi.

A+ A-