Berlin'de özgürlük için kol kola

Almanya’yı karıştıran Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi Fransa’daki terör saldırıları sonrası önceki gün “Haklılığımız kanıtlandı” diye sokağa dökülürken Alman liderliği net tavır koydu.
Yayınlanma tarihi: 14 Ocak 2015 Çarşamba, 03:42

[Haber görseli]

Başbakan Angela Merkel, bakanlar ve Cumhurbaşkanı Joachim Gauck dün fikir ve din özgürlüğünden terörü kınamaya ve yaratılan İslam karşıtı havaya karşı “Hep Beraber Duruş Sergile” nöbeti adı altında Müslümanlarla elele verdi. Almanya Türk Toplumu (TGB) ile Müslümanlar Merkez Konseyi’nin (ZMD) düzenlediği gösteride, öncelikle Hz. Muhammed karikatürleri yayımlayan Charlie Hebdo’daki katliamla başlayan Fransa saldırıları kınandı. TGB ile ZMD, “Alçakça terör saldırılarını en kuvvetli biçimde kınıyoruz. İslamda bu tür eylemlerin haklı gösterilmesi yoktur” vurgusu yaptı. “Birbirimiz için bir arada”, “Benim adıma terör yapma” sloganları altında yaklaşık 10 bin kişi birlikte durdu. Kuran’dan hoşgörü ve şiddet karşıtlığıyla ilgili ayetler okundu. Gösteride Hıristiyan ve Yahudi liderler de yerini aldı.

‘Irkçılığa yer yok’

Merkel, 4 milyonluk Müslüman nüfusa Paris saldırılarını hemen kınadıkları için teşekkür ederken, “Nefret, ırkçılık ve aşırlıkçılığın, insanları inancına ve etnik kökenine göre dışlamanın bizim inandığımız hür Almanya’da yeri yok. Biz demokrasi, hoşgörü ve dünyaya açık olmayı temel alan bir ülkeyiz” mücadele için her şeyi yapacaklarının da altını çizdi.

Eski bir rahip olan Cumhurbaşkanı Gausk, “Hepimiz Almanya’yız” mesajı verdi, “Bizler farklı siyasi, kültürel ve dini kökenlerden demokratlar olarak, birbirimize saygı ve ihtiyaç duyuyoruz” dedi. Almanya’nın göçle birlikte kültürel, dini ve zihinsel olarak çeşitlendiğini belirten Gauck, “Müslümanların ezici bir çoğunluğu açık toplumumuza ait hissediyorlar. Bizi başarılı kılan, toplumu sevilesi yapan da bu!” vurgusu yaptı. Gauck, “Köktendincilerin şiddetine yanıtımız demokrasi, hukuka saygı, birbirine saygı, insan onuruna saygıdır. Bu bizim yaşam biçimimizdir” diye ekledi.

ZMD liderlerinden Aymam Mazyek, kalabalığa Fransızca “Ben bir Yahudiyim, Ben bir Müslümanım. Birlikte, büyük bir yürekle fikir ve din özgürlüğünü onurlandıran dünyaya açık bir Almanya için yan yana duruyoruz” diye hitap etti. Mazyek, “Hepimiz Fransız halkıyla dayanışmamızı ifade ediyoruz. Teröristler kazanamadı ve terörizm kazanamayacak” dedi.

Almanya Yahudileri Merkez Konseyi Başkan Yardımcısı Abraham Lehrer de konuşmasında Fransız çizerlerin ifade özgürlüğünü savundukları, Yahudilerin ise sadece Yahudi oldukları için öldürüldüklerini belirtti. Bundan bütün Müslümaların sorumlu tutulamayacağnıı vurgulayarak, camilere saldırıları kınadı. Lehrer, Asya, Afrika ve Ortadoğu’da fanatiklerin terörünün yayılmasına izin vermemenin Müslümanların elinde olduğunu ekledi.

A+ A-