Pilot çalışamaz raporunu gizlemiş

Fransa'da 150 kişinin ölümüyle sonuçlanan Germanwings faciasında, uçağı kasten düşüren ikinci pilot Andreas Lubitz’in geçmişte psikolojik sorunları olduğu ortaya çıktı. Pilot çalışamaz raporunu gizlemiş...

27 Mart 2015 Cuma, 11:19
Bild gazetesinin bildirdiğine göre, Lubitz’in Federal Havacılık Dairesi’nde bulunan dosyasında “yoğun psikolojik sorunlar yaşadığı” yer alıyor. Habere göre, Andreas Lubitz 6 yıl önce pilot eğitimini “ağır depresif atak” nedeniyle yarıda kesti ve psikolojik tedavi gördü.
 
 
 
 
Andreas Lubitz, ABD'nin Arizona eyaletinde Lufthansa Uçuş Okulu’nda öğrenimi sırasında ilk etapta “uçamaz” diye sınıflandırıldı. Tedavisinin ardından daha sonra eğitimini tamamladı.
 
Lubitz’in yaşadığı bu durum dosyasına işlendi. Lubitz’in psikolojik sorunları Federal Havacılık Dairesi’nde bulunan dosyasında, özel ve düzenli tıbbi muayeneden geçmesi gerektiğini belirten “SIC” koduyla yer aldı. “SIC” kodu Andreas Lubitz’in pilotluk lisansına da işlendi.
 
İddiaya göre Andreas Lubitz, kazadan bir hafta önce Salı günü özel ve düzenli tıbbi muayeneden “SIS” geçti.
 
Frankfurter Allgemeine gazetesinde yeralan habere göre, savcılık tarafından pilotun Düsseldorf  ve Montabaur’daki evinde yapılan aramada Lubitz’in sağlık durumunun elverişli olmadığını belirten iş göremez raporu yırtılmış halde bulundu. Rapora göre, Lubitz’in kaza günü de çalışmaması gerekiyordu.
 
Çalışamaz raporunu gizlemiş
 
Savcılık açıklamasına göre, aramalarda Andreas Lubitz’in politik ya da dini nedenlere bağlı olarak uçağı düşürdüğüne dair herhangi bir bulguya ulaşılamadı. Aynı şekilde intihar edeceğine dair bir bilgi de bulunamadı. Ancak, savcılık açıklamasına göre, yırtık halde doktor raporu bulundu. Lubitz’in iş göremez raporunu işvereninden ve arkadaşlarından sakladığı belirtiliyor.
 
Federal Havacılık Dairesi’nin bugün (Cuma) Lubitz’in dosyasını bir psikoloğun incelemesine açacağını yazan Bild, “SIC” kodunun ruhsal rahatsızlığın kanıtı olduğunu iddia etti. Lufthansa Aeromedical Center, Lubitz’in 2009 yılında şiddetli depresif atak tanısı konduğunu Federal Havacılık Dairesi’nin talebi üzerine kuruma bildirdi.
 
Lufthansa yetkilileri düzenledikleri basın toplantısında genç pilotun eğitimine 22 yaşında ara verdiğini açıklamış ancak bunun nedenini açıklamaya yetkileri olmadığını söylemişti.
Lubitz, 2013 yılından bu yana Germanwings Havayolları’nda yardımcı pilot olarak görev yapıyordu.