Kapat
A+ A-

Fransa'da yerel seçimlerin kazananı merkez sağ oldu

Fransa'da İl Genel Meclisi'nin belirlendiği yerel seçimlerin ikinci turunu eski Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin partisi Halk Hareketi Birliği'nin öncülüğündeki merkez sağ kazandı.
AA
Yayınlanma tarihi: 30 Mart 2015 Pazartesi, 07:49

Seçimlerin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre Halk Hareketi Birliği (UMP), Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği (UDI) ve Demokrat Hareket'ten (MODEM) oluşan merkez sağ ittifak 64 bölgede, iktidardaki Sosyalist Parti (PS) ise 30 bölgede seçimi kazandı. PS bu sonuçlarla 27 bölgede yönetimi merkez sağa kaptırdı.

İlk sonuçlara göre 7 bölgede henüz kesin kazananlar belli olmazken, Marine Le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi (FN) ise herhangi bir bölgede galibiyet elde edemedi.

Fransa’da toplam 2054 kantonun her birinde 101 İl Genel Meclisi için bir kadın ve bir erkek aday ve yedekleri seçildi. İl Genel Meclisi eğitim, ulaşım, bayındırlık ve sosyal politikalar alanında yetkiye sahip.

Seçimlerin ilk turunda liderliğindeki merkez sağ oyların yüzde 30'unu, FN oyların yüzde 25,7'sini, iktidardaki PS ve iktidar ortakları ise oyların yüzde 21'ini almıştı.

Seçimlerin kesin resmi sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler