'Dün hepimiz Paris'dik, bugün ise hepimiz Bamako'yuz'

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupalı devletler adına Mali'de düzenlenen saldırıyı kınadığını belirterek, "Dün hepimiz Paris'dik, bugün ise hepimiz Bamako'yuz" dedi.
AA
Yayınlanma tarihi: 20 Kasım 2015 Cuma, 15:15

Çad'ın başkenti Encemine'de düzenlenen G5 Sahel zirvesine katılan Mogherini, burada yaptığı açıklamada, Avrupalı devletler adına Bamako'da düzenlenen saldırıları kınadığını ifade ederek "Dün hepimiz Paris'dik, bugün ise hepimiz Bamako'yuz. Mali hükümeti ve Malililer, amacı olmayan barbar terör saldırılarıyla karşı karşıya olan Bamako'nun bu zor zamanında AB'nin desteğine güvenebilirler" dedi.

Moritanya Devlet Başkanı Muhammed Ould Abdülaziz ve Çad Devlet Başkanı Idriss Deby de Bamako'ya yönelik düzenlenen terör saldırılarını kınadı.

Mali başkentinin terör saldırısıyla karşı karşıya olduğunu dile getiren Deby, Emcemine'deki bütün liderler adına Mali halkının yanında olduklarını söyledi.

Mali'de silahlı bir grup, sabah saatlerinde başkent Bamako'da bulunan Radisson Otel'e baskın düzenlemiş, çoğu yabancı uyruklu 170 kişiyi rehin almıştı. Mali devlet televizyonun haberinde, 170 rehineden 80'inin serbest bırakıldığı açıklanmıştı.

AA muhabirine konuşan görgü tanıkları, saldırganların çalıntı olduğu ileri sürülen ve diplomatik plaka taşıyan bir araçla otele geldiğini ileri sürmüştü.

Saldırıda 2'si güvenlik görevlisi 5 kişinin öldüğü, 1'i polis çok sayıda kişinin yaralandığı kaydedilmişti.

Güvenlik güçleri sözcülerinden Modibo Naman Traore, saldırgan sayısının en az 10 olduğunu söylemişti.

Diplomatik kaynaklar, rehine krizinin yaşandığı 190 odalı lüks otelde Mali'de görev yapan BM İstikrar Misyonu (MINUSMA) yetkilileriyle Air France gibi bazı hava yolu şirketlerinin çalışanlarının da konakladığını kaydetmişti. Rehineler arasında 7 THY personelinin bulunduğu, 5'inin serbest bırakıldığı belirtilmişti.

Bu arada Mali Devlet Başkanlığı, G5 Sahel zirvesi kapsamında Çad'da bulunan Devlet Başkanı İbrahim Bubakar Keita'nın, Bamako'da yaşanan rehine krizi sonrası ziyaretini yarıda keserek ülkesine hareket ettiğini bildirmişti.

A+ A-