Brüksel'de alarm... Asker sokağa indi, metro kapalı, maç iptal

Belçika'nın başkenti Brüksel'de terör tehdidi seviyesi en yüksek olan 4'e çıkarılırken, metro kapatıldı ve halktan da kalabalık mekanlardan uzak durmaları istendi. Bu arada bu akşam oynanacak bir lig maçı da iptal edildi. ABD Büyükelçiliği Brüksel'deki vatandaşlarını, "her an saldırı olabileceği" gerekçesiyle dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.
Yayınlanma tarihi: 21 Kasım 2015 Cumartesi, 11:29

Terör tehdit seviyesinin Brüksel’de en üst seviyeye çıkarılmasının (4/4) ardından olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Belçika Başbakanı Charles Michel 4 acil önlem planı açıkladı.

Charles Michel, Paris sonrasında Brüksel’de de benzer bir saldırı olma ihtimaline yönelik ciddi sinyaller aldıklarını ve seviyenin bu yüzden en üst seviyeye çıktığını açıkladı. Brüksel’in her köşesini askerler korurken onlarca askeri aracın şehirde görünmesi ise dikkat çekti.Michel, acil önlem planında hedefte alışveriş merkezlerinin, toplu taşımaların ve büyük organizasyonların olduğunu duyurdu.

Önlemler olarak büyük organizasyonların iptal edildiğini, Brüksel metrosunun Pazartesi akşamına kadar durdurulduğunu, polis ve asker sayısının artırıldığını ve 1771 acil numaralı hattın açıldığını açıkladı."BASKINDA SİLAHLAR BULUNDU"

Uluslararası basının 'terör yuvası' olarak etiketlediği Brüksel’in Molenbeek semtinde ise bugün yapılan polis baskınlarında silahların bulunduğu ortaya çıktı. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon yaptığı açıklamada vatandaşlarını dikkat etmeleri gerektiğini konusunda uyardı.LOKEREN VE ANDERLECHT ARASINDA OYNANACAK MAÇ İPTAL EDİLDİ

Büyük alışveriş merkezleri de güvenlik kontrolleri oluşturarak ciddi önlemler aldı. İKEA gibi mağazalar gelen bütün müşterilerinin çantalarını kontrol edeceğini açıkladı. Brüksel’in merkezinde bulunan BOZAR güzel sanatlar sarayı da güvenlik endişesinden dolayı kapılarını ziyaretçilere kapattığını açıkladı. Yine aynı şekilde Brüksel’in Woluwe semtinde bulunan Woluwe alışveriş merkezi (Shopping Centre) güvenlik tehdidinden dolayı kapılarını kapalı tutuyor.

Bugün TSİ. 22:30’da oynanması beklenen Lokeren ve Anderlecht maçının iptal edildiği açıklandı. Lokeren belediye başkanı, hiçbir risk almak istemediklerini ve bundan dolayı maçın iptal edildiğini açıkladı.

PARLAMENTOLAR VE ÜNİVERSİTELER KAPANDI

Terör tehdidin en yüksek seviyeye çıkmasının ardından başta Avrupa Parlamentosu olmak üzere tüm bölgesel meclislerde her türlü bir saldırıya karşı önlemini alarak kapılarını kapalı tutuyor. Hafta sonu çalışmayan parlamentonun bazı bölümleri normalde turistlere açık oluyordu. Brüksel Üniversitesi (VUB/ULB) ve yine Brüksel'in simgesi olan Atomium ziyaretçilerine kapılarını kapattı.

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon Pazartesi günü terör tehdit seviyesi ile tekrar değerlendirilme yapılacağını söyledi.

ABD'DEN VATANDAŞLARINA: DIŞARI ÇIKMAYIN

ABD'nin Brüksel Büyükelçiliği, terör tehdidinin en yüksek seviyede olduğunun açıklanmasından sonra Brüksel'deki vatandaşlarından dışarı çıkmamalarını istedi.

Brüksel'de her an saldırı düzenlenebileceğine dikkat çeken elçilik, "Dışarı çıkmak zorundaysanız kalabalık yerlerden uzak durun" uyarısını yaptı.

A+ A-