Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağına İngiltere'den açıklama

İngiltere Başbakanı David Cameron, Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle düşürülen savaş uçağıyla ilgili olarak, Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 25 Kasım 2015 Çarşamba, 15:34

[Haber görseli]

İngiltere Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda her hafta düzenlenen "Başbakana Sorular" (PMQ) oturumunda konuşan Cameron, Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle dün düşürülen savaş uçağıyla ilgili olarak değerlendirmede bulundu.

Olayla ilgili bütün olguların henüz netleşmediğini belirten Cameron, "Fakat biz nasıl kendi hava sahamızı savunuyorsak, Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkına da saygı göstermemiz gerektiğini düşünüyorum" dedi.

- "Hava operasyonu yetmez"

Bir milletvekilinin Suriye'de DAEŞ'e karşı mücadele kapsamında karada hangi ülkelerden birliklerin görev alabileceğiyle ilgili düşüncesini sorması üzerine de Cameron, "Suriye'de, DAEŞ'i ortadan kaldırmada bizimle çalışacak kara gücü halihazırda var. Özgür Suriye Ordusu ve Kürt güçleri. Tabii ki kapsamlı bir kara gücü ancak ülkede siyasi bir çözüme ulaşıldığında oluşacak" yanıtını verdi.

"DAEŞ'in teşkil ettiği ciddi problemi sadece hava operasyonuyla çözebileceğimizi savunmak aklımdan geçmez" ifadesini kullanan Cameron, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çok açık ki Suriye'de siyasi bir çözüme ve DAEŞ'e karşı bizimle hareket edecek bir hükümete ihtiyacımız var. Ancak bu parlamentonun yarın değerlendirmesi gerekecek sorun şu: Eyleme geçmek için Suriye'de siyasi çözümü beklemeyi kaldırabilir miyiz? Benim görüşüme göre bunu bekleme lüksümüz yok. Çözüm için elimizden geldiğince çok çalışabiliriz ama şu anda müttefiklerimizle birlikte eyleme geçmemiz lazım. Çünkü burada ülkemizi ve insanlarımızın güvenliği söz konusu."

- Harekete geçmemiz lazım

İngiliz lider, "DAEŞ bugün ülkemize yönelik saldırılar planlıyor. Mükemmel bir dünyada yaşamıyoruz. Mükemmel bir strateji değilse bile, işe yarayacak uzun dönemli bir strateji ortaya koyabiliriz. Son 10 yılda aldığımız derslerden biri şu: ülkeniz tehdit altındaysa ve ülkenize yönelik bir saldırganlıkla karşı karşıyaysanız, sonsuza kadar öylece oturup mükemmel bir dünya için hayaller kuramazsınız. Yaşadığımız dünyada harekete geçmeniz gerekli" diye konuştu.

Türkiye-Suriye sınırında Türk hava sahasını, 5 dakika içinde 10 kez uyarılmasına rağmen ihlal eden SU-24 tipi savaş uçağına angajman kuralları çerçevesinde bölgede devriye görevinde bulunan iki Türk F-16 uçağı müdahalede bulunmuştu.

Rusya, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında Suriye'nin Bayırbucak bölgesine düşen uçağın kendisine ait olduğunu açıklamış, NATO, uçağın hava ihlali yaptığına ilişkin Türkiye'nin paylaştığı bilgilerin doğruluğunu teyit etmişti.

Ekim ayı başında da Rusya'ya ait savaş uçakları Türk hava sahasını ihlal etmiş, Rus yetkililer olayın ardından özür dileyerek benzer durumların tekrarlanmayacağını bildirmişti. Türkiye ise hava sahası ihlallerine askeri karşılık verilmesini içeren angajman kurallarının uygulanacağı uyarısını yinelemişti."

A+ A-