Ölen askerin evine devlet 1 sentlik çek yolladı

İntihar eden Afganistan gazisi bir askerin evine hesabında kalan 1 sent (2 kuruş), çek olarak gönderilince ailesi şaşkına döndü. Savunma Bakanı ise aileden özür diledi.
AA
Yayınlanma tarihi: 5 Mart 2014 Çarşamba, 10:51

[Haber görseli]Kanada ordusunda görevliyken Afganistan'a giden ve 2011'de döndüğü Hamilton kentinde intihar eden eski asker Justin Stark'ın ailesi, devletin gönderdiği 1 sentlik (2 kuruş) çekle şoke oldu.

Asker ailelerine destek veren faaliyetleri ile bilinen North Wall Riders Derneği Başkanı Kevin Ellis'in, yaptığı açıklamaya göre, Justin Stark'ın annesi Denise Stark'a federal hükümetten, oğlunun kalan hesabı olarak üzerinde 1 sent yazan çek gönderildi.

Justin Stark, 2010'da 7 ay kaldığı Afganistan görevinden sonra döndüğü Kanada'da, 2011 yılında 22 yaşındayken intihar etmişti.

Aile adına konuşan Kevin Ellis, "Aile bu durumu çok aşağılayıcı ve onur kırıcı buldu. Özellikle anne Denise, yaklaşık 3 yıl önce ölen oğlunun acısının, kırıcı ve aşağılayıcı şekilde yenilendiğini söyledi" diye konuştu.

Savunma Bakanı özür diledi

Bu olayın Kanada basınında yankı bulması üzerine açıklama yapan Kanada Savunma Bakanı Rob Nicholson, aileden özür diledi. Bir sentlik çek gönderilmesini "son derece saçma" diye nitelendiren Bakan Nicholson, "Şahsım ve tüm hükümet üyeleri adına aileden özür diliyorum" ifadesini kullandı.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ