ABD Baltıklara 12 savaş uçağı gönderiyor

Ukrayna krizi nedeniyle artan ABD-Rusya gerilimi ABD'nin Polonya'da yapacağı tatbikatla daha artacak gibi. Amerika tatbikat çerçevesinde Polonya'ya 12 savaş uçağı gönderecek.
Yayınlanma tarihi: 7 Mart 2014 Cuma, 12:43

[Haber görseli]ABD, Rusya'ya Ukrayna'daki krize daha fazla müdahalede etmemesi için baskıyı artırıyor. ABD NATO'ya Baltık ülkelerinin hava devriyelerine katılması için altı savaş uçağı gönderdi. Gelecek haftalarda da çok sayıda F-16 savaş uçakları ve 300 askerin Polonya'ya konuşlanacağı belirtiliyor.

ABD'nin bir fırkateyni Karadeniz'de devriye görevi yapıyor.

Buna karşılık Rusya Ukrayna sınırına yaklaşık 450 km uzaklıkta bir yeni tatbikat gerçekleştirmeyi planlıyor. Rus ordusu batı kuvvetleri sözcüsü Albay Oleg Kochetkov devlete ait haber ajansı Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada bölgede hava savunma birimlerinin "bugüne kadarki en büyük tatbikatını" yapacağını söyledi.

Polonya Savunma Bakanı Radoslaw Sikorski de tatbikatı doğruladı. Sikorski, "12 Amerikan F-16'sı ve 300 Amerikan askeri personeli önümüzdeki hafta Polonya'da tatkbikat yapacak" dedi.

Beyaz Saray Rus ve Ukraynalı bazı yetkililere "Ukrayna'yı istikrarsızlaştırmada doğrudan ilgileri" olduğu gerekçesiyle seyahat yasağı koydu ve ABD'ye girmeleri yasaklandı. Obama yönetimi "işgale" katılanların mal varlıklarını dondurma kararı aldı.

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir telefon görüşmesi yaptı. Bir saat devam eden görüşmede Ukrayna krizinde tek bir madde üzerinde bile uzlaşı sağlanamadığı bildirildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada “Şu anda belki de dünyanın geleceğini belirleyecek olan Ukrayna krizinden çıkış yolu, Moskova ile Kiev yönetimlerinin ikili görüşmeler başlatmasından geçiyor. Rusya bir an önce Kırım’a gönderdiği askeri birliklerini geri çekmeli. Temas gurupları kurularak uluslararası gözlemciler kontrolünde azınlık haklarının korunup korunmadığı denetlenmeli. Ukrayna toprak bütünlüğü soru işareti altında bulunmamalı" denildi.

A+ A-