Dünyaca ünlü kadınlar, 'kadına şiddete dur' dedi

ABD'nin New York kentinde, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısı ile, ABD'nin New York kentinde, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısı ile, John McCain'in eşi Cindy McCain, dünyaca ünlü top model Naomi Campbell'in de aralarında bulunduğu ünlüler, kadına şiddete karşı yürüdü.
Yayınlanma tarihi: 8 Mart 2014 Cumartesi, 11:30

[Haber görseli]ABD'nin New York kentinde, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısı ile, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un eşi Ban Soon-taek, ABD Başkanlık seçimlerinde Barack Obama karşısında yenilgiye uğrayan John McCain'in eşi Cindy McCain, dünyaca ünlü top model Naomi Campbell, 'Sex And The City' ile 'Gossip Girl' dizilerinin yıldızları Kim Cattrall, Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Abdulaziz Al-Nasser ve eşi UNWFP'in kurucusu Muna Nasser'in de aralarında bulunduğu ünlüler, kadına şiddete karşı yürüdü.

FOTO GALERİ

ABD'nin New York kentinde, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısı ile, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un eşi Ban Soon-taek, ABD Başkanlık seçimlerinde Barack Obama karşısında yenilgiye uğrayan John McCain'in eşi Cindy McCain, dünyaca ünlü top model Naomi Campbell, 'Sex And The City' ile 'Gossip Girl' dizilerinin yıldızları Kim Cattrall, Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Abdulaziz Al-Nasser ve eşi UNWFP'in kurucusu Muna Nasser'in de aralarında bulunduğu ünlüler, kadına şiddete karşı yürüdü.

Barış İçin Birleşmiş Milletler Kadınları (UN Woman For Peace-UNWFP) adlı sivil toplum kuruluşunun düzenlediği yürüyüş için BM Genel Merkezi önünde toplanan aralarında dünyaca ünlü isimlerim de bulunduğu kadınlar, dünyada barışa 'evet', kadına şiddete 'hayır' demek için bir araya geldiklerini belirtti. Ellerinde taşıdıkları 'kadına şiddete son', 'Mart Yürüyüşü' yazılı flamalarla BM binası önünden 47. Sokak ile 1. Cadde'nin kesiştiği köşede bulunan Dag Hammarskjold Parkı'na kadar yürüyen ünlüler, elleriyle de barış işaretleri yaptı. Parkta, Ban Soon-taek, Muna Nasser, Ban Soon-taek, Abdulaziz Al-Nasser, Cindy McCain ve Naomi Campbell, kadına şiddetin önlenmesine ve son verilmesine yönelik birer konuşma yaptı.

Muna Nasser konuşmasında, kadınlara uygulanan ayrımcılık ve şiddetin sona ermesi konusunda büyük umutlar beslediklerini belirterek, "Ancak bunun olabilmesi için insanların düşünce yapılarının ve davranışların değişmesi gerekiyor. Erkeklerin de, kadına uygulanan şiddete ilişkin konularda ayağa kakıp konuşmalarını, taraf olmalarını sağlamamız gerekiyor" dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un eşi Ban Soon-taek de, kadına şiddete karşı yürüyüşe katılanlara teşekkür ederek konuşmasına başladı. Ban Soon-taek, "Bugün dünyanın neresinde olursa olsunlar, tüm kadınlar için şiddet içermeyen bir dünya istediğimizi yüksek sesle ve açıkça söylüyoruz. Kadınların her anlamda güçlenmesini istiyoruz. Kadınların güçlenmesi gelişmeye yardım edecek. Kadınlar ve kızların tam olarak cinsel eşitliğe kavuşmaları yalnızca kendilerinin değil, herkesin yararına olacak" diye konuştu.

Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Abdulaziz Al-Nasser da, ittifak olarak kadınlara ve kadın haklarını savunan çalışmalara destek vermekten mutluluk duyduklarını söyledi.

ABD seçimlerinde Barack Obama'ya yenilen Cumhuriyetçi Parti başkan adaylarından John McCain'in eşi Cindy McCain, kadına karşı şiddet uygulamanın başlı başına bir suç olduğunu söyledi. 'Doğru değil ama her nasılsa şiddet uygulama günlerdir sürebiliyor. Yalnızca okyanus aşırı ülkelerde değil, burada ABD'de oluyor bu. Artık bunu durdurmanın zamanı geldi ve kadınlar bunu başaracak. En önemlisi de eğiitim, çocuklarınızı, erkek kardeşlerinizi, babalarınızı, arkadaşlarınızı eğitin, 'yanlış yapıyorsun, yapma, yoksa hapse girersin' deyi" diye konuştu,

'Nelson Mandela'nın manevi torunu' olarak mikrofona çağırılan dünyaca ünlü top model Naomi Campbell de konuşmasına, 'Merhaba, ben Naomi Campbell. Burada sizin önünüzde, kadına şiddetin son bulmasına destek vermek için bulunuyorum. Dünyada başka birçoklarının olduğu gibi, benim hayatımın esin kaynağı da Nelson Mandela. Kendisini 20 yıl boyunca tanımış olmaktan ayrıcalık duyuyorum. Burada ki tüm kadınlara da onun öğretilerini unutmamalarını tavsiye ediyorum. Koşullar ne kadar kötü olursa olsun, adalet ve eşitlik için mücadele etmekten asla korkmayın. O özgürlük için uzun bir yol yürüdü, biz de kadına şiddeti sona erdirip özgürlüğümüzü istiyoruz' diye konuştu. Bazı ülkelerde her 10 kadından 7'sinin dövüldüğünü tecavüze uğradığını anlatan Campbell, "Barış İçin Birleşmiş Milletler Kadınları'nı destekliyor ve kadına şiddete son verilmesi çağrısına ben de katılıyorum. Birlikte bu küresel salgını sona erdirebileceğimize inanıyorum" dedi.

A+ A-