A+ A-

"İngiliz akademisyene yapılan AB liderleri için yüz kızartıcı"

Independent gazetesi, Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Chris Stephenson hakkında "terör örgütü propagandası" gerekçesiyle alınan sınır dışı kararının, mülteci krizinin çözümü için Türkiye ile varılan prensip anlaşmasını ele alacak AB liderleri için "yüz kızartıcı" olduğunu yazdı.
Yayınlanma tarihi: 17 Mart 2016 Perşembe, 10:17

Independent gazetesi, Türkiye'de yaşayan İngiliz akademisyen Chris Stephenson 'ın "terör örgütü propagandası yaptığı" gerekçesi ile sınır dışı edilmesine sayfalarında yer verdi.

BBC Türkçe servisinin haberine göre Independent, "olayın zamanlamasının mülteci krizinin çözümü için Türkiye ile varılan prensip anlaşmasını ele alacak Avrupa Birliği liderleri için son derece yüz kızartıcı" olduğunu yazdı.

İngiliz akademisyene 'örgüt' suçlaması: Ülkesine gönderildi

Independent gazetesindeki Laura Pitel imzalı haberde, AB'nin, "Türkiye'de 'terörle mücadele' adına akademisyenlere, gazetecilere ve avukatlara yönelik baskının arttığı bir dönemde Ankara ile anlaşma sağladığına" dikkat çekiliyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Chris Stephenson adliyedeki güvenlik aramasında çantasından, HDP İstanbul İl Örgütü’nün bastırdığı Nevruz kutlamaları davetiyesinin çıkmasının ardından önce gözaltına alınıp serbest bırakılmış, sonra sınır dışı edilmişti.

'ÇOK KORKUNÇ VE YANLIŞ'

Independent'taki haberde, 25 yıldır Türkiye'de yaşayan Stephenson'ın eşi ve kızının bu sınır dışı edilme kararını "çok korkunç ve yanlış" buldukları da bildiriliyor.

Chris Stephenson, Barış İçin Akademisyenler inisiyatifinin "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı metnine imza atan akademisyenlere destek vermişti. Bu akademisyenlerden üçü halen tutuklu.

Türkiye'de insan haklarına yönelik kaygıların arttığını kaydeden Independent ise haberinde ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün TBMM'ye yaptığı çağrıyı hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda derhal adım atılmasını istemiş, "Terör, terörist tanımını tekrar yapmalıyız. Ceza Kanunumuzu hemen değiştirmeliyiz" demişti.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Recep Tayyip Erdoğan

Şu Anda Okunanlar

Henüz okumadığınız ancak diğer okurların şu anda en çok tıkladıkları haberler. Daha fazlası…

Şu Anda Okunanlar

Henüz okumadığınız ancak diğer okurların şu anda en çok tıkladıkları haberler. Daha fazlası…

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler