ABD Twitter ve Youtube için Türkiye'yi uyardı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Türkiye'deki internet yasaklarını hükümetler düzeyinde görüştüklerini belirtti.
Yayınlanma tarihi: 28 Mart 2014 Cuma, 12:59

[Haber görseli]ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın toplantısında, "ABD'li yetkililerin, Twitter’a erişimin engellenmesi konusundaki yasal süreçle ilgili Türk yetkililerle iki gün önce toplantı düzenleyip düzenlemediğine" yönelik soruyu yanıtladı.

Bu toplantının 25 Mart'ta yapıldığını doğrulayan Harf, bunun, Türkiye’nin iletişim ve bilgi teknolojileri yetkililerinin isteği üzerine, telefon görüşmesi yoluyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ'

Harf, toplantının amacına yönelik bir soru üzerine de şunları kaydetti:
"Türkiye ile ifade özgürlüğüne yönelik bir dizi konuda görüşmeler yapıyoruz. Yetkililerimiz, (bu görüşmelerde, Türk yetkililerle) Türkiye’nin yeni internet kanunu, Twitter’ın kapatılması meselelerini görüştü ve internet özgürlüğü, özel hayat ve internet yönetimi konusunda ABD’nin pozisyonunu paylaştı.
Türk hükümetinin, Twitter ve şimdi de Youtube ile internet kanunu konusundaki adımlarına yönelik çok ciddi kaygılarımızı, bu toplantılarda ve sahada büyükelçimiz vasıtasıyla iletiyoruz ve bunları durdurmaları gerektiğini çok güçlü biçimde ifade ediyoruz. Bunlar, muntazam görüşmelerimiz. Bu yasal konular, bizimle ilgili değil ama Türkiye’nin bu konuda nasıl ilerleyebileceği noktasında hükümetler düzeyinde konuşuyoruz."

SORUYU YANITSIZ BIRAKTI

Harf, üst düzey yetkililerin ulusal güvenlikle ilgili bir toplantısının internete sızdırılması gibi bir durumun ABD’de olması halinde, Amerikan yönetiminin tepkisinin ne olacağına yönelik soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Youtube’a erişimin engellenmesine yönelik soru üzerine Harf, "Twitter konusunda belirttikleri gibi, ifade özgürlüğüne tacizi içeren her türlü eyleme karşı olduklarını ve Türk hükümetine, Youtube ve Twitter’a vatandaşlarının erişimini engellemeyi kaldırması yönünde çağrı yapmaya devam ettiklerini" bildirdi.
Ankara 15. İdare Mahkemesinin, Twitter'a tedbir amaçlı erişimin engellenmesi işleminin yürütmesini durdurması kararını hatırlatarak bu noktada Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) 30 günlük süre verildiğini belirten Harf, "Bu kararı kısa zamanda uygulamalarını umuyoruz" dedi.

A+ A-