NASA, Rusya ile ilişkilerini askıya aldı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, resmi Facebook sayfasından yayınladığı bir bildiri ile Rusya ile gerçekleştirdiği birçok ortak projedeki işbirliğini askıya aldığını duyurdu.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 3 Nisan 2014 Perşembe, 11:04

Yapılan açıklamada, "Rusya'nın, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlali göz önüne alınarak, NASA süre gelen birçok ortak projeyi askıya alma kararı almıştır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada bu kararın ABD ile Rusya'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) birlikte yürüttükleri çalışmayı kapsamadığının altı ise özellikle çizildi. Konu ile ilgili NASA'nın Facebook sayfasından yapılan açıklamada, "NASA ve Roskosmos, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun güvenli ve sürekli çalışabilmesi için birlikte yürüttükleri çalışmaya devam edeceklerdir" dendi.

Bu arada NASA'nın Facebook takipçileri ise yayınlanan bildirinin altına yaptıkları yorumlarda siyasetin bu tür bilimsel çalışmalara bulaşmaması yönünde fikir belirttikleri görüldü.

Hatırlanacağı üzere son olarak Mart ayının sonunda Baykonur Uzay Merkezi'nden fırlatılan Rus Soyuz aracı ile NASA astronotu Steve Swanson, Rus kozmonotlar Alexander Skvortsov ve Oleg Artemyev ile birlikte uzaya fırlatılmış ve sonrasında UUİ'ye ulaşmışlardı.

A+ A-