Filipinler'de 50 yıllık çatışmayı bitirecek ateşkes

Filipinler hükümeti ve Mao yanlısı isyancılar arasında süren ve şimdiye kadar yaklaşık 40 bin kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan çatışmayı sona erdirecek ateşkes anlaşmasının imzalanacağı açıklandı.
Yayınlanma tarihi: 26 Ağustos 2016 Cuma, 14:23

[Haber görseli]

Norveç Dışişleri Bakanlığı, Filipinler hükümeti ve Mao yanlısı isyancılar arasında 50 yıldır devam eden ve şimdiye kadar 40 bin kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan çatışmayı durduracak ateşkes anlaşmasının Oslo'da imzalanacağını açıkladı. Hükümet yetkililerinin ve gerilla temsilcilerinin 'süre limiti olmayan tek taraflı ateşkesi' kabul ettiklerini açıklayan bir bildirge imzalayacağını söyleyen bakanlık, bu ateşkesin yeni Filipinler hükümeti ve komunist Ulusal Demokratik Cephe arasında yapılacak resmi müzakereler için önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Filipinler hükümeti ve Ulusal Demokratik Cephe arasında 1986 yılından beri süren müzakerelerde, Norveç 2001 yılı itibariyle uzlaşmacı rolünü üstlenmiş, Filipinler'in yeni Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, 'Filipinler ekonomisine zarar veren' hem komünist, hem de Müslüman cepheleriyle yapılan gerilla savaşlarının sona ermesini istediğini açıklamıştı.

A+ A-