Fransız belediye başkanları, İslami mayo yasağını kaldırmayı reddediyor

Fransız belediye başkanları, en yüksek idari mahkemenin kararına rağmen İslami mayoya, bir diğer adıyla burkiniye, getirilen kısıtlamaları kaldırmayı reddediyor.
Yayınlanma tarihi: 29 Ağustos 2016 Pazartesi, 15:48

[Haber görseli]

Fransa'nın bazı bölgelerinde "lailkliğe ve Fransız değerlerine karşı olduğu' düşünüldüğü için İslami mayo giymek yasaklanmıştı. Yüksek idari mahkeme, yaklaşık 30 sahil bölgesinde İslami mayoya getirilen yasakların, "insan haklarının ihlali" olduğunu söyleyerek kaldırılmasına karar verdi. Ancak verilen karara rağmen belediye başkanlarının çoğunluğu bu talebe uymayı reddetti. Villeneuve-Lobet'te verilen karara sadece 2 belediye başkanı uyarken; Cumhuriyetçi Parti'ye ve Ulusal Cephe'ye bağlı belediye başkanları, kararların kendileri üzerinde geçerliği olmadığını savundu.

İslami mayoya yasağı ilk getiren Cannes Belediye Başkanı David Lisnard, 'kararın hiçbir şekilde fikrini değiştirmediğini ve din ile ilişkilendirilebilecek herhangi bir kıyafetin ülkenin şu anki durumuna uygun olmadığını düşündüğünü' söyledi.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, henüz bu konuda açıklamada bulunmadı. The Guardian, Fransız hükümetinin bu konuda ne yapmaları gerektiği konusunda kararsız olduğunu söyledi.

A+ A-