Trump, yasa dışı göçmenleri sınır dışı etmeyecek

Amerika Birleşik Devletleri(ABD) başkan adayı Donald Trump, yasa dışı göçmenler konusunda oldukça sert bir tutum sergiliyordu. Meksika sınırında duvar öreceğini ve yasa dışı yollarlar ülkeye giren her göçmenin sınır dışı edileceğini söyleyen Trump'ın destekçilerinden eski New York belediye başkanı Rudy Giuliani, adayın sadece "suç işlemiş" göçmenlerden bahsettiğini öne sürdü.
Yayınlanma tarihi: 5 Eylül 2016 Pazartesi, 13:22

[Haber görseli]
Cumhuriyetçi adayın ağır eleştirilere maruz kalan göçmen politikasının son zamanlarda daha ılımlı bir hale geldiği savunuluyordu. Trump'ın geçen hafta Arizona'da gerçekleştirdiği mitingde sergilediği duvar örülme ve sınır dışı etme yanlısı tutumu ise, tekrar sert tavrına geri döndüğünün göstergesi olarak kabul edilmişti.

CNN'in haberine göre, eski New York belediye başkanı Rudy Giuliani, başkan adayının sert açıklamalarının 'sabıka kaydı olan yasa dışı göçmenlere yönelik olduğunu' iddia etti. "Trump'ın istediği Amerika bu değil" diyen Guiliani, adayın 'göçmen aileleri dağıtmak istemediğini'söyledi.

Eski belediye başkanının bu açıklaması bazı Cumhuriyetçi adaylar tarafından kabul edilmedi ve seçim kampanyasının yöneticisi Kellyanne Conway, sessiz kalmayı tercih etti.

Demokratlar, 'Guiliani'nin yorumuna inanmadıklarını ve Trump'ın Arizona'da yaptığı konuşmadan bu çıkarımların yapılamayacağını' söyledi.

A+ A-