A+ A-

Baskı altındaki Türkiye'den insan manzaraları... New York Times'tan "baskı ve sadık kul" dizisi

New York Times gazetesinin “Baskı ve sadık kul” başlıklı yazı dizisinin ilk bölümünü gazetemiz yazarı Kadri Gürsel'in eşi Nazire Gürsel ve 15 Temmuz darbe girişiminde vurularak yaralanan muhtar Can Cumurcu'nun portrelerine ayırdı.
Yayınlanma tarihi: 20 Mart 2017 Pazartesi, 14:38

[Haber görseli]New York Times Türkiye muhabiri Patrick Kingsley geçen hafta 'acil durumdaki ülke' üst başlığıyla bir yazı dizisine başlayacağını ve her hafta “baskı altındaki bir ülke olan Türkiye'de cepheleşmenin iki tarafından insan manzaralarına” yer vereceğini duyurmuştu.

Kingsley, “Baskı ve sadık kul” başlıklı ilk yazısını, gazetemiz yazarı Kadri Gürsel'in eşi Nazire Gürsel ve 15 Temmuz darbe girişiminde vurularak yaralanan muhtar Can Cumurcu'nun portrelerine ayırdı.

Gazetecileri Koruma Komitesi'ne (CPJ) göre en az 81 gazetecinin halen tutuklu olduğunu vurgulayan Kingsley, “Bu gazeteciler ya İslamcı Gülen hareketiyle ya da seküler Kürt militan grupla bağlantılı olmakla suçlanıyor. Gürsel ise paradoksal bir şekilde ikisinden birden suçlanıyor” diye yazdı.

Kadri Gürsel'in eşi Nazire Gürsel'le birlikte Silivri'ye giden Kingsley, Nazire Gürsel'in “Silivri'ye yaklaştıkça yaşadığımız içinde yaşadığımız kanunsuzluk daha da somut hale geliyor, kontrollerden geçerken kendimi II. Dünya Savaşı'nda hissediyorum. Oğlum Nazilerle ilgili bir film izlemişti ve buraya geldiğinde bana 'Burası Nazi kampı mı Anne' diye sordu” sözlerini aktardı.

Yazıda Cumhuriyet'in çok sayıda çalışanının tutuklu olduğu için gazetenin tutuklu çalışanlarının yakınları için Silivri'ye servis koyduğu da belirtildi.

“Sadakat için kurşun yemek” 

“Sadakat için kurşun yemek” başlıklı bağlantılı portre yazısında ise 15 Temmuz'da vurulan Çengelköy muhtarı Can Cumurcu'nun sözleri yer aldı. Cumurcu'ya darbe girişiminin ardından Gürsel gibi çok sayıda gazetecinin tutuklanmasını sorduğunu aktaran Kingsley “Onların hiçbiri gazeteci değil, onlar devletin altını oymaya çalışanlar” yanıtını aldığını yazdı

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler